Fast delivery within 72 Hours
Wago 256-507/332-009/999-950
PCB terminal block, 256 Series, 45 °conductor entry to boardEasily, quickly and safely connect conductors with this PCB terminal block (item number 256-507/332-009/999-950). It offers the flexibility…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
PCB terminal block, 256 Series, 45 °conductor entry to boardEasily, quickly and safely connect conductors with this PCB terminal block (item number 256-507/332-009/999-950). It offers the flexibility needed for different mounting types. Conductors should only be connected to this PCB terminal block if their strip length is between 5 and 6 mm . This product incorporates one conductor terminal and utilizes CAGE CLAMP®. Our CAGE CLAMP® connection offers a proven and maintenance-free way to connect all types of conductors. You do not need to prepare the conductor in any way, such as crimping ferrules. Dimensions: (55.4 x 23.7 x 17.6) mm (width x height x depth). Depending on the type of conductor, this PCB terminal block is ideal for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 2.5 mm².The contact surface is coated with tin. A push-button is used to operate this PCB terminal block. The PCB terminal block is designed for THT soldering. The conductor is designed to be inserted into the board at an angle of 45°..
Specification
Electrical data - Ex information
| Ratings per | ATEX: PTB 06 ATEX 1061 U / IECEx: PTB 06.0042 U |
|---|---|
| Rated voltage EN (Ex e II) | 275 V |
| Rated current (Ex e II) | 16 A |
Connection data
| Clamping units | 7 |
|---|---|
| Total number of potentials | 7 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Push-button |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 1.5 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 1.5 mm² |
| Note (conductor cross-section) | 12 AWG: THHN, THWN |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 45 ° |
| Pole number | 7 |
Physical data
| Pin spacing | 7.5/7.62 mm / 0.295/0.3 inches |
|---|---|
| Width | 55.4 mm / 2.181 inches |
| Height | 23.7 mm / 0.933 inches |
| Height from the surface | 18.2 mm / 0.717 inches |
| Depth | 17.6 mm / 0.693 inches |
| Solder pin length | 5.5 mm |
| Solder pin dimensions | 0.7 x 0.7 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1.1 (+0.1) mm |
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|---|
| Solder pin arrangement | over the entire terminal strip (in-line) |
| Number of solder pins per potential | 2 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | light gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.159 MJ |
| Weight | 8.2 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|
Commercial data
| PU (SPU) | 80 (20) pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | CH |
| GTIN | 4044918764438 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002643 |
| ETIM 10.0 | EC002643 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.