Fast delivery within 72 Hours
Wago 255-502/333-009/999-950
PCB terminal block, 255 Series, CAGE CLAMP®This PCB terminal block (item number 255-502/333-009/999-950) is designed for simple and secure connections. You can count on tried and tested safety with th…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
PCB terminal block, 255 Series, CAGE CLAMP®This PCB terminal block (item number 255-502/333-009/999-950) is designed for simple and secure connections. You can count on tried and tested safety with these PCB terminal blocks, perfect for a wide variety of applications when designing your devices. Strip lengths must be between 5 and 6 mm when connecting conductors to this PCB terminal block. Featuring one conductor terminal along with CAGE CLAMP®, this connector delivers reliable performance. Our reliable and maintenance-free CAGE CLAMP® connection makes it easy to connect all types of conductors without having to prepare the conductor. For example, you don’t need to crimp ferrules. The item’s dimensions are (7.5 x 22.2 x 23) mm (width x height x depth). Depending on the type of conductor, this PCB terminal block is ideal for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 2.5 mm².Tin is used for coating the contact surfaces. Finger-operated lever is used to operate this PCB terminal block. THT is used to solder the PCB terminal block. The conductor is designed to be inserted at an angle of 90°..
Specification
Electrical data - Ex information
| Ratings per | ATEX: PTB 06 ATEX 1061 U / IECEx: PTB 06.0042 U |
|---|---|
| Rated voltage EN (Ex e II) | 275 V |
| Rated current (Ex e II) | 16 A |
Connection data
| Clamping units | 2 |
|---|---|
| Total number of potentials | 2 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Finger-operated lever |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 1.5 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 1.5 mm² |
| Note (conductor cross-section) | 12 AWG: THHN, THWN |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 90 ° |
| Pole number | 2 |
Physical data
| Pin spacing | 7.5/7.62 mm / 0.295/0.3 inches |
|---|---|
| Width | 7.5 mm / 0.295 inches |
| Height | 22.2 mm / 0.874 inches |
| Height from the surface | 18.2 mm / 0.717 inches |
| Depth | 23 mm / 0.906 inches |
| Solder pin length | 4 mm |
| Solder pin dimensions | 0.7 x 0.7 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1.1 (+0.1) mm |
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|---|
| Solder pin arrangement | over the entire terminal strip (in-line) |
| Number of solder pins per potential | 2 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | light gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.08 MJ |
| Weight | 3.1 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|
Commercial data
| Product Group | 4 (Printed Circuit Connectors) |
|---|---|
| PU (SPU) | 280 (70) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CH |
| GTIN | 4017332628396 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-04-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-04-01 |
| ETIM 9.0 | EC002643 |
| ETIM 10.0 | EC002643 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.