Fast delivery within 72 Hours
Wago 255-200
End plate; snap-fit type; 1 mm thick; dark gray 255-200
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
End plate; snap-fit type; 1 mm thick; dark gray 255-200
Specification
Physical data
| Width | 1 mm / 0.039 inches |
|---|---|
| Height | 13.2 mm / 0.52 inches |
| Depth | 14 mm / 0.551 inches |
Mechanical data
| Mounting type | snap-on type |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | dark gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.006 MJ |
| Weight | 0.2 g |
Commercial data
| PU (SPU) | 2000 (100) pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | CH |
| GTIN | 4017332136327 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121702 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-04-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-04-92 |
| ETIM 9.0 | EC000886 |
| ETIM 10.0 | EC000886 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 255-200” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.