Fast delivery within 72 Hours
B&R X20DI6553
6 digital inputs100 to 120 VAC inputs50 Hz or 60 Hz1-wire connections240 V coded
The module is equipped with 6 inputs for 1-wire connections. It is designe…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
6 digital inputs100 to 120 VAC inputs50 Hz or 60 Hz1-wire connections240 V coded
The module is equipped with 6 inputs for 1-wire connections. It is designed for an input voltage of 100 to 120 VAC.
Specification
| I/O module | 6 digital inputs 100 to 120 VAC for 1-wire connections |
|---|---|
| B&R ID code | 0x256F |
| Status indicators | I/O function per channel, operating state, module status |
| Module run/error | Yes, using LED status indicator and software |
| External I/O power supply | Yes, using software (typ. threshold 85 VAC) |
| Bus | 0.21 W |
| Internal I/O | – |
| External I/O | 0.68 W |
| Additional power dissipation caused by actuators (resistive) [W] | – |
| CE | Yes |
| UKCA | Yes |
| CRA (Cyber Resilience Act) | In preparation |
| ATEX | Zone 2, II 3G Ex nA nC IIA T5 Gc IP20, Ta (see X20 user’s manual) FTZÚ 09 ATEX 0083X |
| UL | cULus E115267 Industrial control equipment |
| HazLoc | cCSAus 244665 Process control equipment for hazardous locations Class I, Division 2, Groups ABCD, T5 |
| KC | Yes |
| Nominal voltage | 100 to 120 VAC |
| Software | Default 1 ms, configurable between 0 and 25 ms in 0.2 ms increments |
| 1 → 0 | ≤30 ms |
| 0 → 1 | ≤15 ms |
| Connection type | 1-wire connections |
| Rated frequency | 47 to 63 Hz |
| Low | <20 VAC |
| High | >79 VAC |
| Insulation voltage between channel and bus | 1 minute 1500 VAC |
| Maximum | 132 VAC |
| 120 VAC / 50 Hz | 8.5 mA |
| 120 VAC / 60 Hz | 10 mA |
| Voltage | Corresponds to the module power supply |
| Short-circuit proof | No |
| Electrical isolation | Channel isolated from bus Channel not isolated from channel |
| Horizontal | Yes |
| Vertical | Yes |
| 0 to 2000 m | No limitation |
| >2000 m | Reduction of ambient temperature by 0.5°C per 100 m |
| Degree of protection per EN 60529 | IP20 |
| Horizontal mounting orientation | -25 to 60°C |
| Vertical mounting orientation | -25 to 50°C |
| Derating | – |
| Storage | 5 to 95%, non-condensing |
| Transport | 5 to 95%, non-condensing |
| Operation | 5 to 95%, non-condensing |
| Note | Order 1x terminal block X20TB32 separately. Order 1x bus module X20BM12 separately. |
| Pitch | 12.5+0.2 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “B&R X20DI6553” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.