Fast delivery within 72 Hours
Wago 252-910
THT pin strip; Pin spacing 3.5 mm; 10-pole; black 252-910
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
THT pin strip; Pin spacing 3.5 mm; 10-pole; black 252-910
Specification
Connection data
| Number of levels | 1 |
|---|
Connection data - Connection 1
| Pole number | 10 |
|---|
Physical data
| Pin spacing | 3.5 mm / 0.138 inches |
|---|---|
| Solder pin length | 3.5 mm |
| Solder pin diameter | 1 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1.2 (+0.05) mm |
Mechanical data
| Suitable | Pin spacing: 3.5 mm / 0.138 inch |
|---|
Plug-in connection
| Contact type (pluggable connector) | Male connector/plug |
|---|---|
| Connector (connection type) | for PCB |
| Mating direction to the PCB | 90 ° |
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | black |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Weight | 1 g |
Commercial data
| Product Group | 4 (Printed Circuit Connectors) |
|---|---|
| PU (SPU) | 500 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4044918506830 |
| Customs tariff number | 85366930000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-92 |
| ETIM 9.0 | EC002848 |
| ETIM 10.0 | EC002848 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 252-910” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.