Fast delivery within 72 Hours
Wago 252-159
Pluggable pcb terminal block, 252 Series, PUSH WIRE®Our pluggable pcb terminal block (item number 252-159) simplifies electrical installations. Ensure that the strip lengths are between 6 mm and 7 mm…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Pluggable pcb terminal block, 252 Series, PUSH WIRE®Our pluggable pcb terminal block (item number 252-159) simplifies electrical installations. Ensure that the strip lengths are between 6 mm and 7 mm when connecting conductors to pluggable pcb terminal block. This product features one conductor terminal and utilizes PUSH WIRE®. Our PUSH WIRE® connection uses the stiffness of the conductor to overcome the clamping spring’s contact force, allowing faster and easier conductor clamping. The dimensions are 31.5 x 13.1 x 10.5 mm (width x height x depth). Depending on the conductor type, pluggable pcb terminal block is designed for conductor cross sections ranging from 0.14 mm² to 0.5 mm². It features one level and eighteen clamping points that you can use to connect nine potentials / 9 poles. The clamping spring is made of a Copper alloy, the gray housing is made of polyamide (PA66) for insulation, and the contacts are made of electrolytic copper (ECu). Tin is used for coating the contact surfaces.
Specification
Notes
| Variants: | Other pole numbers, Direct marking, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated voltage (III/2) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 4 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 630 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 2 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 320 V / 320 V / 630 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV / 4 kV / 4 kV |
| Rated current | 2 A / 2 A / 2 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 2 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 2 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V |
| Rated current | 2 A / 2 A |
Connection data
| Clamping units | 18 |
|---|---|
| Total number of potentials | 9 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | PUSH WIRE® |
|---|---|
| Actuation type | Push-button |
| Solid conductor | 0.14 … 0.5 mm² / 26 … 20 AWG |
| Conductor diameter | 0.4 … 0.8 mm / 26 … 20 AWG |
| Strip length | 6 … 7 mm / 0.24 … 0.28 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 0 ° |
| Pole number | 9 |
Physical data
| Pin spacing | 3.5 mm / 0.138 inches |
|---|---|
| Width | 31.5 mm / 1.24 inches |
| Height | 13.1 mm / 0.516 inches |
| Depth | 10.5 mm / 0.413 inches |
Plug-in connection
| Contact type (pluggable connector) | Female connector/socket |
|---|---|
| Connector (connection type) | for PCB |
| Plugging without loss of pin spacing | Yes |
| Mating direction to the rail-mount terminal block | 90 ° |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Copper alloy |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.107 MJ |
| Weight | 4.5 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|
Commercial data
| Product Group | 4 (Printed Circuit Connectors) |
|---|---|
| PU (SPU) | 200 (50) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4045454040192 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-04-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-04-01 |
| ETIM 9.0 | EC002643 |
| ETIM 10.0 | EC002643 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.