Fast delivery within 72 Hours
Wago 252-108
Pluggable pcb terminal block, 252 Series, grayPluggable pcb terminal block (item number 252-108) provides hassle-free electrical installations. Ensure that the strip lengths are between 6 mm and 7 mm…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Pluggable pcb terminal block, 252 Series, grayPluggable pcb terminal block (item number 252-108) provides hassle-free electrical installations. Ensure that the strip lengths are between 6 mm and 7 mm when connecting conductors to pluggable pcb terminal block. This product features one conductor terminal and utilizes PUSH WIRE®. Our PUSH WIRE® connection offers a simple and reliable method for connecting solid conductors. The item’s dimensions are 28 x 11 x 10.5 mm (width x height x depth). Pluggable pcb terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.14 mm² to 0.5 mm². It has one level. You can connect eight potentials / eight poles using the sixteen clamping points. The clamping spring is made of a Copper alloy, the gray housing is made of polyamide (PA66) for insulation, and the contacts are made of electrolytic copper (ECu). Tin is used for coating the contact surfaces.
Specification
Notes
| Variants: | Other pole numbers, Direct marking, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated voltage (III/2) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 4 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 630 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 2 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 320 V / 320 V / 630 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV / 4 kV / 4 kV |
| Rated current | 2 A / 2 A / 2 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 2 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 2 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V |
| Rated current | 2 A / 2 A |
Connection data
| Clamping units | 16 |
|---|---|
| Total number of potentials | 8 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | PUSH WIRE® |
|---|---|
| Actuation type | Push-button |
| Solid conductor | 0.14 … 0.5 mm² / 26 … 20 AWG |
| Conductor diameter | 0.4 … 0.8 mm / 26 … 20 AWG |
| Strip length | 6 … 7 mm / 0.24 … 0.28 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 0 ° |
| Pole number | 8 |
Physical data
| Pin spacing | 3.5 mm / 0.138 inches |
|---|---|
| Width | 28 mm / 1.102 inches |
| Height | 11 mm / 0.433 inches |
| Depth | 10.5 mm / 0.413 inches |
Plug-in connection
| Contact type (pluggable connector) | Female connector/socket |
|---|---|
| Connector (connection type) | for PCB |
| Plugging without loss of pin spacing | Yes |
| Mating direction to the rail-mount terminal block | 90 ° |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Copper alloy |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.096 MJ |
| Weight | 4.1 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|
Commercial data
| Product Group | 4 (Printed Circuit Connectors) |
|---|---|
| PU (SPU) | 200 (50) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4045454039769 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-04-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-04-01 |
| ETIM 9.0 | EC002643 |
| ETIM 10.0 | EC002643 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.