Fast delivery within 72 Hours
Wago 252-103
Pluggable pcb terminal block, 252 Series, 0 °conductor entry to boardOur pluggable pcb terminal block (item number 252-103) ensures effortless electrical installations. Strip lengths must be between 6…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Pluggable pcb terminal block, 252 Series, 0 °conductor entry to boardOur pluggable pcb terminal block (item number 252-103) ensures effortless electrical installations. Strip lengths must be between 6 mm and 7 mm when connecting conductors to pluggable pcb terminal block. Featuring one conductor terminal along with PUSH WIRE®, this product is highly versatile. Our PUSH WIRE® connection is the quick and easy method for connecting solid conductors. The item’s dimensions are 10.5 x 11 x 10.5 mm (width x height x depth). Depending on the type of conductor, pluggable pcb terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.14 mm² to 0.5 mm². It has one level. Three potentials can connect three poles using the six clamping points The clamping spring is made of a Copper alloy, the contacts are made of electrolytic copper (ECu), and the gray housing is made of polyamide (PA66) for insulation. The contact surface is coated with tin.
Specification
Notes
| Variants: | Other pole numbers, Direct marking, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated voltage (III/2) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 4 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 630 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 2 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 320 V / 320 V / 630 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV / 4 kV / 4 kV |
| Rated current | 2 A / 2 A / 2 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 2 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 2 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V |
| Rated current | 2 A / 2 A |
Connection data
| Clamping units | 6 |
|---|---|
| Total number of potentials | 3 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | PUSH WIRE® |
|---|---|
| Actuation type | Push-button |
| Solid conductor | 0.14 … 0.5 mm² / 26 … 20 AWG |
| Conductor diameter | 0.4 … 0.8 mm / 26 … 20 AWG |
| Strip length | 6 … 7 mm / 0.24 … 0.28 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 0 ° |
| Pole number | 3 |
Physical data
| Pin spacing | 3.5 mm / 0.138 inches |
|---|---|
| Width | 10.5 mm / 0.413 inches |
| Height | 11 mm / 0.433 inches |
| Depth | 10.5 mm / 0.413 inches |
Plug-in connection
| Contact type (pluggable connector) | Female connector/socket |
|---|---|
| Connector (connection type) | for PCB |
| Plugging without loss of pin spacing | Yes |
| Mating direction to the rail-mount terminal block | 90 ° |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Copper alloy |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.036 MJ |
| Weight | 1.4 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|
Commercial data
| Product Group | 4 (Printed Circuit Connectors) |
|---|---|
| PU (SPU) | 400 (100) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4045454039714 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-04-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-04-01 |
| ETIM 9.0 | EC002643 |
| ETIM 10.0 | EC002643 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.