Fast delivery within 72 Hours
Wago 249-236
WCB marker tag; MARKED; Z (20x); not stretchable; Horizontal marking; snap-on type; white 249-236
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
WCB marker tag; MARKED; Z (20x); not stretchable; Horizontal marking; snap-on type; white 249-236
Specification
Technical data
| Marking method | Thermal transfer |
|---|---|
| Marking | Z |
| Marking (number) | 20 |
| Marking direction | Horizontal marking |
| Marking color | black |
| Marking type | Symbol |
| Delivery form | Marker card |
| Flammability class per UL94 | V2 |
Physical data
| Height | 3.6 mm / 0.142 inches |
|---|---|
| Width | 2.6 mm / 0.102 inches |
| Depth | 118.2 mm / 4.654 inches |
Mechanical data
| Smear resistance | EN 60998-1:2004 |
|---|
Material data
| Color | white |
|---|---|
| Halogen-free | Yes |
| Weight | 0.5 g |
| Fire load | 0.014 MJ |
Commercial data
| Product Group | 2 (Terminal Block Accessories) |
|---|---|
| PU (SPU) | 300 (10) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4017332276344 |
| Customs tariff number | 49119900000 |
Product Classification
| UNSPSC | 55121731 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-37 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-37 |
| ETIM 9.0 | EC000761 |
| ETIM 10.0 | EC000761 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 249-236” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.