Fast delivery within 72 Hours
Wago 249-140
Test plug module; without locking device; modular; for 4-conductor terminal blocks; gray 249-140
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Test plug module; without locking device; modular; for 4-conductor terminal blocks; gray 249-140
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Nominal voltage (III/3) | 800 V |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN – Notes
| Ratings (note) | Maximum test voltage (touch contact): 48 V (test pins are not touch-proof) |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN 2
| Ratings (note) | Maximum test current (touch contact): 0.5 AMaximum test current: 6 A (if the test pins are securely connected in the clamping units) |
|---|
Electrical data - General information
| Test voltage | 800 V |
|---|---|
| Test current | 0.5 A |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 12 mm / 0.472 inches |
| Depth | 25.1 mm / 0.988 inches |
| Module width | 12 mm / 0.472 inches |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.031 MJ |
| Weight | 1.6 g |
Commercial data
| Product Group | 2 (Terminal Block Accessories) |
|---|---|
| PU (SPU) | 100 (25) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821868934 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-48 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-48 |
| ETIM 9.0 | EC002555 |
| ETIM 10.0 | EC002555 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 84a5f697-efaf-49c1-9d61-432760906ca3 |
| SCIP notification number (Belgium) | d470fdff-94a1-43af-a6b3-91c5262a6330 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 6a5e78f4-af0f-42d9-878f-6f0adc1a1c7a |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 3713d9a2-1371-4751-aecc-318ea7d7386d |
| SCIP notification number (Denmark) | 3a8d30b1-70a5-4d04-9ff8-d4bf85786d52 |
| SCIP notification number (Finland) | 8a6e9f7f-db1f-4348-9980-26d7dd77c402 |
| SCIP notification number (France) | db293802-6941-4910-8fde-d6ca0dd8f279 |
| SCIP notification number (Germany) | f954783c-7fed-4baf-b400-e249637268e1 |
| SCIP notification number (Hungary) | 1c292f1e-b02a-4848-8221-98866cf3e465 |
| SCIP notification number (Italy) | 112429a7-d324-459f-8a20-6e00ed4c66bc |
| SCIP notification number (Netherlands) | 3c261ae8-5d81-4276-9ad7-86134523ad51 |
| SCIP notification number (Poland) | 60c1cbef-8bfa-451b-8c2b-97274ea20ad0 |
| SCIP notification number (Romania) | 2b70f233-a850-4631-ba6d-f28470f93110 |
| SCIP notification number (Sweden) | 1bba7304-2ff8-4caa-974b-afed7e8be5d0 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 249-140” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.