Fast delivery within 72 Hours
Wago 249-117
Screwless end stop; 10 mm wide; for DIN-rail 35 x 15 and 35 x 7.5; gray 249-117
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Screwless end stop; 10 mm wide; for DIN-rail 35 x 15 and 35 x 7.5; gray 249-117
Specification
Notes
| Note | Snap on – that's it!Assembling the new WAGO screwless end stop is as simple and quick as snapping a WAGO rail-mount terminal block onto the rail.Tool free!A tool-free design allows rail-mount terminal blocks to be safely and economically secured against any movement on all DIN-35 rails per DIN EN 60715 (35 x 7.5 mm; 35 x 15 mm).Entirely without screws!The “secret” to a perfect fit lies in the two small clamping plates which keep the end stop in position, even if the rails are mounted vertically.Simply snap on – that's it!In addition, costs are significantly reduced when using large numbers of end stops.Additional benefit: Three marker slots for all WAGO rail-mount terminal block markers and one snap-in hole for WAGO adjustable height group marker carriers offer individual marking options. |
|---|
Technical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Physical data
| Width | 10 mm / 0.394 inches |
|---|---|
| Height | 44 mm / 1.732 inches |
| Depth | 35 mm / 1.378 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 28 mm / 1.102 inches |
Material data
| Color | gray |
|---|---|
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.145 MJ |
| Weight | 4.9 g |
Commercial data
| Product Group | 2 (Terminal Block Accessories) |
|---|---|
| PU (SPU) | 50 (25) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143314169 |
| Customs tariff number | 39269097900 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121702 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-35 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-35 |
| ETIM 9.0 | EC001041 |
| ETIM 10.0 | EC001041 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 249-117” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.