Fast delivery within 72 Hours
Wago 249-101
Screwless end stop; 6 mm wide; for WMB markers; gray 249-101
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Screwless end stop; 6 mm wide; for WMB markers; gray 249-101
Specification
Technical data
| Mounting type | DIN-15 rail |
|---|
Physical data
| Width | 6 mm / 0.236 inches |
|---|---|
| Height | 23.2 mm / 0.913 inches |
| Depth | 23 mm / 0.906 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 16 mm / 0.63 inches |
Material data
| Color | gray |
|---|---|
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.049 MJ |
| Weight | 1.6 g |
Commercial data
| Product Group | 2 (Terminal Block Accessories) |
|---|---|
| PU (SPU) | 50 (25) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4050821427766 |
| Customs tariff number | 39269097900 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121702 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-35 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-35 |
| ETIM 9.0 | EC001041 |
| ETIM 10.0 | EC001041 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 249-101” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.