Fast delivery within 72 Hours
Wago 248-501
Custom MarkingThese markers can also be conveniently customized using our WAGO Configurator Smart Designer.Simply click on the “Configure” button on the right, and label the markers as needed. Before…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Custom MarkingThese markers can also be conveniently customized using our WAGO Configurator Smart Designer.Simply click on the “Configure” button on the right, and label the markers as needed. Before ordering, you must register the configurator.For re-orders, use the provided item number; this number can also be found in your software projects. Have questions about the WAGO Configurator Smart Designer?Please email them to [email protected] .
Specification
Technical data
| Marking method | plotting |
|---|---|
| Marking | plain |
| Delivery form | Marker card |
| Delivery form configuration | 10 strips with 10 markers per card |
Physical data
| Height | 152 mm / 5.984 inches |
|---|---|
| Width | 56.8 mm / 2.236 inches |
| Depth | 3.2 mm / 0.126 inches |
| Marker/strip width | 5 mm |
| Marker width | 5 mm |
Mechanical data
| Smear resistance | EN 60998-1:2004 |
|---|
Material data
| Color | white |
|---|---|
| UV resistance | EN 60068-2-5:2010 Procedure B |
| Halogen-free | Yes |
| Weight | 6.2 g |
| Fire load | 0.185 MJ |
Commercial data
| Product Group | 2 (Terminal Block Accessories) |
|---|---|
| PU (SPU) | 5 pcs |
| Packaging type | bag |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143807371 |
| Customs tariff number | 39269097900 |
Product Classification
| UNSPSC | 55121718 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-37 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-37 |
| ETIM 9.0 | EC000761 |
| ETIM 10.0 | EC000761 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.