Fast delivery within 72 Hours
Wago 243-747
Pluggable pcb terminal block, 243 Series, light greenPluggable pcb terminal block (item number 243-747) simplifies electrical installations. Strip lengths must be between 5 and 6 mm when connecting c…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Pluggable pcb terminal block, 243 Series, light greenPluggable pcb terminal block (item number 243-747) simplifies electrical installations. Strip lengths must be between 5 and 6 mm when connecting conductors to pluggable pcb terminal block. Featuring one conductor terminal along with PUSH WIRE®, this connector delivers reliable performance. Our PUSH WIRE® connection is the simple and reliable method for connecting solid conductors. The dimensions are (40 x 10 x 10.5) mm (width x height x depth). Pluggable pcb terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.5 mm² to 1 mm².The contact surface is coated with tin.
Specification
Notes
| Variants: | Other pole numbers, Other colors, Mixed-color PCB connector strips, Direct marking, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated voltage (III/2) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 4 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 630 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 6 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 250 V / 320 V / 630 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV / 4 kV / 4 kV |
| Rated current | 6 A / 6 A / 6 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 150 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 7 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 150 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 7 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 150 V / 150 V |
| Rated current | 7 A / 7 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 150 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 7 A |
| Rated voltage CSA (Use Group D) | 150 V |
| Rated current CSA (Use Group D) | 7 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 150 V / 150 V |
| Rated current | 7 A / 7 A |
Connection data
| Clamping units | 28 |
|---|---|
| Total number of potentials | 7 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | PUSH WIRE® |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.5 … 1 mm² / 24 … 18 AWG |
| Conductor diameter | 0.5 … 1 mm / 24 … 18 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 0 ° |
| Pole number | 7 |
Physical data
| Pin spacing | 5.75 mm / 0.226 inches |
|---|---|
| Width | 40 mm / 1.575 inches |
| Height | 10 mm / 0.394 inches |
| Depth | 10.5 mm / 0.413 inches |
| Solder pin length | 4.5 mm |
| Solder pin diameter | 1 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1.2 (-0.05 … +0.05) mm |
Plug-in connection
| Contact type (pluggable connector) | Female connector/socket |
|---|---|
| Connector (connection type) | for PCB |
| Mating direction to the PCB | 90 ° |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | light green |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Copper alloy |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.084 MJ |
| Weight | 5.2 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 50 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4044918442138 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-04-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-04-01 |
| ETIM 9.0 | EC002643 |
| ETIM 10.0 | EC002643 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.