Fast delivery within 72 Hours
Wago 237-136
PCB terminal block, 237 Series, operating toolOur PCB terminal block (item number 237-136) is the perfect way to connect conductors quickly and securely. It is a universal connector that can be used p…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
PCB terminal block, 237 Series, operating toolOur PCB terminal block (item number 237-136) is the perfect way to connect conductors quickly and securely. It is a universal connector that can be used practically anywhere, e.g., as a pluggable PCB connector, panel feedthrough header, connector for rail-mount terminal blocks, or a floating connector for different mounting methods. Conductors can only be connected to this PCB terminal block if their strip length is between 5 and 7 mm . This product features one conductor terminal and utilizes a screw connection. Products with screw-clamp connections are easy to reuse on-site, you can replace wires and devices using standard hand tools. This PCB terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.5 mm² to 2.5 mm².The contact surface is coated with tin. This PCB terminal block is operated with an operating tool. THT is used to solder the PCB terminal block. Insert the conductor into the board at a 0° angle..
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Rated voltage (III/2) | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 2.5 kV |
| Rated current | 16 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage | 2.5 kV |
| Rated current | 16 A |
Connection data
| Clamping units | 6 |
|---|---|
| Total number of potentials | 6 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Screw connection |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Solid conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 20 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 20 … 14 AWG |
| Strip length | 5 … 7 mm / 0.2 … 0.28 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 0 ° |
| Pole number | 6 |
Physical data
| Pin spacing | 5 mm / 0.197 inches |
|---|---|
| Width | 30 mm / 1.181 inches |
| Height from the surface | 11 mm / 0.433 inches |
| Depth | 9 mm / 0.354 inches |
| Solder pin length | 4.5 mm |
| Solder pin diameter | 1 mm |
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|---|
| Solder pin arrangement | over the entire terminal strip (in-line) |
| Number of solder pins per potential | 1 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.096 MJ |
| Weight | 5.8 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|
Commercial data
| Product Group | 4 (Printed Circuit Connectors) |
|---|---|
| PU (SPU) | 300 (100) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966223750 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-04-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-04-01 |
| ETIM 9.0 | EC002643 |
| ETIM 10.0 | EC002643 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 4fe4c613-604b-4ef8-a05c-40ed339d719c |
| SCIP notification number (Belgium) | 324c609b-a180-466c-b3dc-01f70ce577b2 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | f04aa448-750d-4cb1-93cf-67db2521e77b |
| SCIP notification number (Czech Republic) | f05677a7-71f6-4787-b3e2-dfa89763a295 |
| SCIP notification number (Denmark) | 8dd54f57-6aba-407f-bf62-bc8c634fd895 |
| SCIP notification number (Finland) | c871b163-ca27-41f5-99c6-065af3e4c039 |
| SCIP notification number (France) | 4dbf7309-5539-4326-9cfd-5bcaa5b2dfa7 |
| SCIP notification number (Germany) | a7f204c6-b5c6-49f2-8052-169f8209e32b |
| SCIP notification number (Hungary) | ac5dc3de-d358-4bab-902a-4055fb2091a5 |
| SCIP notification number (Italy) | ff6f467b-18a8-4230-b366-c12bd42e28a6 |
| SCIP notification number (Netherlands) | ce365d22-035e-452f-896d-0f0fbc4b448b |
| SCIP notification number (Poland) | 0cc4c27c-f5a0-4e98-a87b-9a4e95f7ff4a |
| SCIP notification number (Romania) | 2c5952af-c0b1-4894-a23c-132a5d4a2eab |
| SCIP notification number (Sweden) | f6429228-4324-4647-a7bd-08f348600589 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.