Fast delivery within 72 Hours
Wago 231-610/017-000
Durchführungsklemme Serie 231 mit 0 ° Leitereinführung zur PlatineDie Durchführungsklemme hat die Artikelnummer 231-610/017-000 und ermöglicht eine einfache und sichere Verbindung. Unsere Durchführung…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Durchführungsklemme Serie 231 mit 0 ° Leitereinführung zur PlatineDie Durchführungsklemme hat die Artikelnummer 231-610/017-000 und ermöglicht eine einfache und sichere Verbindung. Unsere Durchführungsklemmen ermöglichen Ihnen die größtmögliche Flexibilität bei unterschiedlichen Montagearten. Für den Leiteranschluss werden bei dieser Durchführungsklemme Abisolierlängen von 8 bis 9 mm benötigt. Bei diesem Produkt findet die CAGE CLAMP®-Technologie Verwendung. Der zuverlässige und wartungsfreie CAGE CLAMP® Universalanschluss bietet die Möglichkeit, alle Arten von Leitern mit einer Käfigzugfeder anzuschließen, ohne, dass eine Vorbehandlung der Leiter erforderlich ist. Das Aufcrimpen von Aderendhülsen kann somit entfallen. Die Abmessungen betragen in Breite x Höhe x Tiefe (64,8 x 19 x 19,1) mm. In Abhängigkeit von der Leiterart ist diese Durchführungsklemme für Leiterquerschnitte von 0,08 mm² bis 2,5 mm² gemacht.CAGE CLAMP® – der Industriestandard für Anschluss- und VerbindungstechnikDie Kontaktoberfläche ist aus Zinn. Für diese Durchführungsklemme erfolgt die Betätigung per Betätigungswerkzeug. Die Verlötung der Durchführungsklemme erfolgt mittels THT. Der Leiter wird in einem 0 °-Winkel zur Platine eingeführt. dauerhaft sichere VerbindungenKompakte BaugrößenVerlötung mittels THTPolzahl: 10Rastermaß: 5 mm
Specification
Notes
| Variants: | Other pole numbers, Other colors, Direct marking, Versions without mounting flanges, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated voltage (III/2) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 4 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 630 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 16 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 320 V / 320 V / 630 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV / 4 kV / 4 kV |
| Rated current | 16 A / 16 A / 16 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 15 A |
| Rated voltage UL (Use Group C) | 150 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 15 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 10 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 150 V / 300 V |
| Rated current | 15 A / 15 A / 10 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 15 A |
| Rated voltage CSA (Use Group C) | 150 V |
| Rated current CSA (Use Group C) | 15 A |
| Rated voltage CSA (Use Group D) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group D) | 10 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 150 V / 300 V |
| Rated current | 15 A / 15 A / 10 A |
Connection data
| Clamping units | 10 |
|---|---|
| Total number of potentials | 10 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 1.5 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 2.5 mm² |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 0 ° |
| Pole number | 10 |
Physical data
| Pin spacing | 5 mm / 0.197 inches |
|---|---|
| Width | 64.8 mm / 2.551 inches |
| Height | 19 mm / 0.748 inches |
| Height from the surface | 14.3 mm / 0.563 inches |
| Depth | 19.1 mm / 0.752 inches |
| Solder pin length | 4.7 mm |
| Solder pin dimensions | 0.8 x 1.3 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1.8 (+0.1) mm |
| PCB thickness (max.) | 1.5 mm |
Mechanical data
| Mounting type | Mounting flange |
|---|---|
| Mounting type | Feed-through mounting, Panel mounting |
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|---|
| Solder pin arrangement | over the entire terminal strip (in-line) |
| Number of solder pins per potential | 1 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.232 MJ |
| Weight | 14 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|---|
| Processing temperature | -35 … +60 °C |
Commercial data
| Product Group | 3 (Multi Conn. System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 25 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4044918258074 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-03-09 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-03-09 |
| ETIM 9.0 | EC002637 |
| ETIM 10.0 | EC002637 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.