Fast delivery within 72 Hours
Wago 231-602/017-000
Durchführungsklemme Serie 231, grauBei dieser Durchführungsklemme (Artikelnummer 231-602/017-000) steht eine einfache und zuverlässige Verbindung im Fokus. Setzen Sie beim Design-In Ihres Gerätes auf…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Durchführungsklemme Serie 231, grauBei dieser Durchführungsklemme (Artikelnummer 231-602/017-000) steht eine einfache und zuverlässige Verbindung im Fokus. Setzen Sie beim Design-In Ihres Gerätes auf erprobte Sicherheit: Mit Durchführungsklemmen erhalten Sie verschiedene Verwendungsmöglichkeiten. Diese Durchführungsklemme benötigt für den Leiteranschluss eine Abisolierlänge zwischen 8 und 9 mm . Bei diesem Produkt kommt die CAGE CLAMP®-Technologie zum Einsatz. Der zuverlässige und wartungsfreie CAGE CLAMP® Universalanschluss bietet die Möglichkeit, alle Arten von Leitern mit einer Käfigzugfeder anzuschließen, ohne, dass eine Vorbehandlung der Leiter erforderlich ist. Das Aufcrimpen von Aderendhülsen kann somit entfallen. Die Abmessungen sind in Breite x Höhe x Tiefe (24,8 x 19 x 19,1) mm. Diese Durchführungsklemme ist in Abhängigkeit von der Leiterart für Leiterquerschnitte von 0,08 mm² bis 2,5 mm² geeignet.Zuverlässig und wartungsfrei – der CAGE CLAMP®-UniversalanschlussFür die Oberfläche der Kontakte wurde Zinn verwendet. Über ein Betätigungswerkzeug wird diese Durchführungsklemme betätigt. Die Durchführungsklemme wird mittels THT auf die Platine gelötet. Der Leiter wird im Winkel von 0 ° zur Platine eingeführt. Polzahl: 2Betätigung über BetätigungswerkzeugFür jede Verdrahtungsaufgabe die richtige Klemmesichere Verlötung dank THTeignet sich auch für die Gehäusedurchführung
Specification
Notes
| Variants: | Other pole numbers, Other colors, Direct marking, Versions without mounting flanges, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated voltage (III/2) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 4 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 630 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 16 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 320 V / 320 V / 630 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV / 4 kV / 4 kV |
| Rated current | 16 A / 16 A / 16 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 15 A |
| Rated voltage UL (Use Group C) | 150 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 15 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 10 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 150 V / 300 V |
| Rated current | 15 A / 15 A / 10 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 15 A |
| Rated voltage CSA (Use Group C) | 150 V |
| Rated current CSA (Use Group C) | 15 A |
| Rated voltage CSA (Use Group D) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group D) | 10 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 150 V / 300 V |
| Rated current | 15 A / 15 A / 10 A |
Connection data
| Clamping units | 2 |
|---|---|
| Total number of potentials | 2 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 1.5 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 2.5 mm² |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 0 ° |
| Pole number | 2 |
Physical data
| Pin spacing | 5 mm / 0.197 inches |
|---|---|
| Width | 24.8 mm / 0.976 inches |
| Height | 19 mm / 0.748 inches |
| Height from the surface | 14.3 mm / 0.563 inches |
| Depth | 19.1 mm / 0.752 inches |
| Solder pin length | 4.7 mm |
| Solder pin dimensions | 0.8 x 1.3 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1.8 (+0.1) mm |
| PCB thickness (max.) | 1.5 mm |
Mechanical data
| Mounting type | Mounting flange |
|---|---|
| Mounting type | Feed-through mounting, Panel mounting |
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|---|
| Solder pin arrangement | over the entire terminal strip (in-line) |
| Number of solder pins per potential | 1 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.072 MJ |
| Weight | 3.7 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|---|
| Processing temperature | -35 … +60 °C |
Commercial data
| Product Group | 3 (Multi Conn. System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 100 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4044918256421 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-03-09 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-03-09 |
| ETIM 9.0 | EC002637 |
| ETIM 10.0 | EC002637 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.