Fast delivery within 72 Hours
Wago 2202-3248
Triple-deck terminal block, 2202 Series, grayEasy electrical installations are guaranteed with this triple-deck terminal block (item number 2202-3248). Conductors should only be connected to this trip…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Triple-deck terminal block, 2202 Series, grayEasy electrical installations are guaranteed with this triple-deck terminal block (item number 2202-3248). Conductors should only be connected to this triple-deck terminal block if their strip length is between 10 and 12 mm . The triple-deck terminal block also serves as a shield terminal block as well as a through terminal block. This product features conductor terminals and utilizes Push-in CAGE CLAMP®. Push-in CAGE CLAMP® connection technology is ideal for connecting all conductor types. It allows direct insertion of both solid and fine-stranded conductors with ferrules without the need for tools—all thanks to its pluggable design. Depending on the conductor type, this triple-deck terminal block is designed for conductor cross sections ranging from 0.25 mm² to 4 mm².
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated current | 22 A |
| Current at conductor cross-section (max.) mm² | 26 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage | 6 kV |
| Rated current | 22 A |
| Current at conductor cross-section (max.) mm² | 26 A |
Electrical data - Ex information
| Rated voltage EN (Ex e II) | 440 V |
|---|---|
| Rated current (Ex e II) | 19 A |
| Rated current (Ex e II) with jumper | 17 A |
Electrical data - Power Loss
| Power loss, per pole (potential) | 0.644 W |
|---|---|
| Rated current I<sub>N</sub> for power loss specification | 22 A |
| Resistance value for specified, current-dependent power loss | 0.001 Ω |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Front-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 6 |
|---|---|
| Total number of potentials | 3 |
| Number of levels | 3 |
| Number of jumper slots | 6 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Number of connection points | 3 |
| Actuation type | Push-button |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Nominal cross-section | 2.5 mm² |
| Solid conductor | 0.25 … 4 mm² / 22 … 12 AWG |
| Solid conductor; push-in termination | 0.75 … 4 mm² / 18 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.25 … 4 mm² / 22 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 2.5 mm² / 22 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with ferrule; push-in termination | 1 … 2.5 mm² / 18 … 14 AWG |
| Note (conductor cross-section) | Depending on the conductor characteristic, a conductor with a smaller cross-section can also be inserted via push-in termination. |
| Strip length | 10 … 12 mm / 0.39 … 0.47 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Connection data - Connection 2
| Number of connection points | 3 |
|---|
Physical data
| Width | 5.2 mm / 0.205 inches |
|---|---|
| Height | 93.6 mm / 3.685 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 83.8 mm / 3.299 inches |
Mechanical data
| Potential marking | Shield/N/L |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Marking level | Center/side marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.365 MJ |
| Actuator color | orange |
| Weight | 21 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 50 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966194272 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC000901 |
| ETIM 10.0 | EC000901 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.