Fast delivery within 72 Hours
Wago 2200-2206
Double-deck terminal block, 2200 Series, orangeThis double-deck terminal block (item number 2200-2206) provides hassle-free electrical installations. Ensure that the strip lengths are between 9 and 11…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Double-deck terminal block, 2200 Series, orangeThis double-deck terminal block (item number 2200-2206) provides hassle-free electrical installations. Ensure that the strip lengths are between 9 and 11 mm when connecting conductors to this double-deck terminal block. The double-deck terminal block also functions as a through terminal block. Featuring conductor terminals along with Push-in CAGE CLAMP®, this connector outperforms the competition. Our Push-in CAGE CLAMP® is a universal, maintenance-free connection solution for all conductor types, boasting a key feature: both solid and fine-stranded conductors with ferrules can be directly inserted without the need for tools or any preparation, such as crimping the ferrule. Depending on the conductor type, this double-deck terminal block is designed for conductor cross sections ranging from 0.14 mm² to 1.5 mm².This product is designed for specific Ex applications (please refer to the product datasheet).
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated current | 13.5 A |
| Current at conductor cross-section (max.) mm² | 16 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage | 6 kV |
| Rated current | 13.5 A |
| Current at conductor cross-section (max.) mm² | 16 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 10 A |
| Rated voltage UL (Use Group C) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 10 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V |
| Rated current | 10 A / 10 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA 22.2 No 158 |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 10 A |
| Rated voltage CSA (Use Group C) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group C) | 10 A |
| Approvals per | CSA 22.2 No 158 / CSA 22.2 No 158 / CSA 22.2 No 158 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V |
| Rated current | 10 A / 10 A |
Electrical data - Ex information
| Reference to hazardous areas | See “Downloads – Documentation – Additional Information: Technical Section; Technical Explications” |
|---|---|
| Ratings per | ATEX: PTB 11 ATEX 1041 U / IECEx: PTB 11.0093U (Ex eb IIC Gb) |
| Rated voltage EN (Ex e II) | 320 V |
| Rated current (Ex e II) | 13 A |
| Rated current (Ex e II) with jumper | 12 A |
Electrical data - Power Loss
| Power loss, per pole (potential) | 0.434 W |
|---|---|
| Rated current I<sub>N</sub> for power loss specification | 13.5 A |
| Resistance value for specified, current-dependent power loss | 0.002 Ω |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Front-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 4 |
|---|---|
| Total number of potentials | 2 |
| Number of levels | 2 |
| Number of jumper slots | 4 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Number of connection points | 2 |
| Actuation type | Push-button |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Nominal cross-section | 1 mm² |
| Solid conductor | 0.14 … 1.5 mm² / 24 … 16 AWG |
| Solid conductor; push-in termination | 0.5 … 1.5 mm² / 20 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.14 … 1.5 mm² / 24 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.14 … 0.75 mm² / 24 … 18 AWG |
| Fine-stranded conductor; with ferrule; push-in termination | 0.5 … 0.75 mm² / 20 … 18 AWG |
| Note (conductor cross-section) | Depending on the conductor characteristic, a conductor with a smaller cross-section can also be inserted via push-in termination. |
| Strip length | 9 … 11 mm / 0.35 … 0.43 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Connection data - Connection 2
| Number of connection points | 2 |
|---|
Physical data
| Width | 3.5 mm / 0.138 inches |
|---|---|
| Height | 69.7 mm / 2.744 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 51.7 mm / 2.035 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Marking level | Center/side marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | orange |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.172 MJ |
| Weight | 7.6 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 50 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | IN |
| GTIN | 4066966478655 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC000897 |
| ETIM 10.0 | EC000897 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.