Fast delivery within 72 Hours
Wago 218-513
PCB terminal block, 218 Series, with 2.54 mm pin spacingOur PCB terminal block (item number 218-513) is designed for seamless electrical installations. You can count on tried and tested safety with th…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
PCB terminal block, 218 Series, with 2.54 mm pin spacingOur PCB terminal block (item number 218-513) is designed for seamless electrical installations. You can count on tried and tested safety with these PCB terminal blocks, perfect for a wide variety of applications when designing your devices. This PCB terminal block has a rated voltage of 160 V and can handle currents up to 6 A. Strip lengths must be between 5 mm and 6 mm when connecting conductors to this PCB terminal block. Featuring one conductor terminal along with CAGE CLAMP®, this product delivers reliable performance. Our CAGE CLAMP® connection offers a convenient and maintenance-free way to connect all types of conductors. You do not need to prepare the conductor in any way, such as crimping ferrules. The dimensions are 34.52 x 10.9 x 13 mm (width x height x depth). Depending on the conductor type, this PCB terminal block is designed for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 0.5 mm². Up to thirteen potentials / thirteen poles can be connected to this terminal strip using thirteen clamping points on one level. The contacts are made of electrolytic copper (ECu), the clamping spring is made of chrome-nickel spring steel (CrNi), and the gray housing is made of polyamide (PA66) for insulation. The contact surface is coated with tin. A slider is used to operate this PCB terminal block. The PCB terminal block is designed for THT soldering. The conductor is designed to be inserted into the board at an angle of 40°.. The solder pins measure 0.5 x 0.75 mm in cross-section and 2.8 mm in length and are organized over the entire terminal strip (in-line). There are two solder pins per potential.
Specification
Notes
| Variants: | Other pole numbers, Other colors, Mixed-color PCB connector strips, Direct marking, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 80 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 2.5 kV |
| Rated voltage (III/2) | 160 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 2.5 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 2.5 kV |
| Rated current | 6 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 80 V / 160 V / 320 V |
| Rated impulse withstand voltage | 2.5 kV / 2.5 kV / 2.5 kV |
| Rated current | 6 A / 6 A / 6 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 150 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 4 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 150 V |
| Rated current | 4 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 150 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 4 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 150 V |
| Rated current | 4 A |
Connection data
| Clamping units | 13 |
|---|---|
| Total number of potentials | 13 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Slider |
| Solid conductor | 0.08 … 0.5 mm² / 28 … 20 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 0.5 mm² / 28 … 20 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 mm² |
| Note (conductor cross-section) | Terminating 0.75 mm²/18 AWG conductors is possible; however insulation diameter allows only every other clamping unit to be terminated with this conductor size. |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 40 ° |
| Pole number | 13 |
Physical data
| Pin spacing | 2.54 mm / 0.1 inches |
|---|---|
| Width | 34.52 mm / 1.359 inches |
| Height | 10.9 mm / 0.429 inches |
| Height from the surface | 8.1 mm / 0.319 inches |
| Depth | 13 mm / 0.512 inches |
| Solder pin length | 2.8 mm |
| Solder pin dimensions | 0.5 x 0.75 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1.1 (+0.1) mm |
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|---|
| Solder pin arrangement | over the entire terminal strip (in-line) |
| Number of solder pins per potential | 2 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.211 MJ |
| Weight | 4.3 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|
Commercial data
| Product Group | 4 (Printed Circuit Connectors) |
|---|---|
| PU (SPU) | 140 (35) pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4044918878586 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-04-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-04-01 |
| ETIM 9.0 | EC002643 |
| ETIM 10.0 | EC002643 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.