Fast delivery within 72 Hours
Wago 218-506
PCB terminal block, 218 Series, sliderConnect conductors quickly and safely with this PCB terminal block (item number 218-506). It offers the flexibility needed for different mounting types. Rated cur…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
PCB terminal block, 218 Series, sliderConnect conductors quickly and safely with this PCB terminal block (item number 218-506). It offers the flexibility needed for different mounting types. Rated current and voltage are important parameters when selecting a PCB terminal block, as they indicate how the product can be used. This product has a rated voltage of 160 V and a rated current of 6 A. Ensure that the strip lengths are between 5 mm and 6 mm when connecting conductors to this PCB terminal block. This product features one conductor terminal and utilizes CAGE CLAMP®. Our CAGE CLAMP® connection offers a reliable and maintenance-free way to connect all types of conductors. You do not need to prepare the conductor in any way, such as crimping ferrules. Dimensions: 16.74 x 10.9 x 13 mm (width x height x depth). Depending on the conductor type, this PCB terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 0.5 mm². Up to six potentials / six poles can be connected to this terminal strip using six clamping points on one level. The clamping spring is made of chrome-nickel spring steel (CrNi), the contacts are made of electrolytic copper (ECu), and the gray housing is made of polyamide (PA66) for insulation. Tin is used for coating the contact surfaces. This PCB terminal block is operated with a slider. The PCB terminal block is designed for THT soldering. The conductor is designed to be inserted at a 40° angle.. The solder pins measure 0.5 x 0.75 mm in cross-section and 2.8 mm in length and are laid out over the entire terminal strip (in-line). There are two solder pins per potential.
Specification
Notes
| Variants: | Other pole numbers, Other colors, Mixed-color PCB connector strips, Direct marking, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 80 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 2.5 kV |
| Rated voltage (III/2) | 160 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 2.5 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 2.5 kV |
| Rated current | 6 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 80 V / 160 V / 320 V |
| Rated impulse withstand voltage | 2.5 kV / 2.5 kV / 2.5 kV |
| Rated current | 6 A / 6 A / 6 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 150 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 4 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 150 V |
| Rated current | 4 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 150 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 4 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 150 V |
| Rated current | 4 A |
Connection data
| Clamping units | 6 |
|---|---|
| Total number of potentials | 6 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Slider |
| Solid conductor | 0.08 … 0.5 mm² / 28 … 20 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 0.5 mm² / 28 … 20 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 mm² |
| Note (conductor cross-section) | Terminating 0.75 mm²/18 AWG conductors is possible; however insulation diameter allows only every other clamping unit to be terminated with this conductor size. |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 40 ° |
| Pole number | 6 |
Physical data
| Pin spacing | 2.54 mm / 0.1 inches |
|---|---|
| Width | 16.74 mm / 0.659 inches |
| Height | 10.9 mm / 0.429 inches |
| Height from the surface | 8.1 mm / 0.319 inches |
| Depth | 13 mm / 0.512 inches |
| Solder pin length | 2.8 mm |
| Solder pin dimensions | 0.5 x 0.75 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1.1 (+0.1) mm |
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|---|
| Solder pin arrangement | over the entire terminal strip (in-line) |
| Number of solder pins per potential | 2 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.099 MJ |
| Weight | 2 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|
Commercial data
| Product Group | 4 (Printed Circuit Connectors) |
|---|---|
| PU (SPU) | 280 (70) pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4044918878371 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-04-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-04-01 |
| ETIM 9.0 | EC002643 |
| ETIM 10.0 | EC002643 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.