Fast delivery within 72 Hours
Wago 218-105/000-604
PCB terminal block, 218 Series, blackOur PCB terminal block (item number 218-105/000-604) is designed for seamless electrical installations. It is a universal connector that can be used practically an…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
PCB terminal block, 218 Series, blackOur PCB terminal block (item number 218-105/000-604) is designed for seamless electrical installations. It is a universal connector that can be used practically anywhere, e.g., as a pluggable PCB connector, panel feedthrough header, connector for rail-mount terminal blocks, or a floating connector for different mounting methods. Ensure that the strip lengths are between 5 and 6 mm when connecting conductors to this PCB terminal block. This product incorporates one conductor terminal and utilizes CAGE CLAMP®. Our reliable and maintenance-free CAGE CLAMP® connection makes it easy to connect all conductor types without having to prepare the conductor. For example, you don’t need to crimp ferrules. The item’s dimensions are (14 x 10.9 x 13) mm (width x height x depth). Depending on the type of conductor, this PCB terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 0.5 mm².Tin is used for coating the contact surfaces. A slider is used to operate this PCB terminal block. THR is used to assemble the PCB terminal block. The conductor is designed to be inserted into the board at an angle of 40°..
Specification
Notes
| Note | Application notes:Suitable for lead-free, reflow-soldering profiles per DIN EN 61760-1 and IEC 60068-2-58 up to max. 260°C peak temperature. Due to application-specific variables (component configuration and orientation, type of soldering machine, solder paste), trial runs are recommended to ensure product and process compatibility under actual manufacturing conditions. |
|---|---|
| Variants: | Other pole numbers, Direct marking, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 32 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 2.5 kV |
| Rated voltage (III/2) | 160 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 2.5 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 2.5 kV |
| Rated current | 6 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 32 V / 160 V / 320 V |
| Rated impulse withstand voltage | 2.5 kV / 2.5 kV / 2.5 kV |
| Rated current | 6 A / 6 A / 6 A |
Connection data
| Clamping units | 5 |
|---|---|
| Total number of potentials | 5 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Slider |
| Solid conductor | 0.08 … 0.5 mm² / 28 … 20 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 0.5 mm² / 28 … 20 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 mm² |
| Note (conductor cross-section) | Terminating 0.75 mm²/18 AWG conductors is possible; however insulation diameter allows only every other clamping unit to be terminated with this conductor size. |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 40 ° |
| Pole number | 5 |
Physical data
| Pin spacing | 2.5 mm / 0.098 inches |
|---|---|
| Width | 14 mm / 0.551 inches |
| Height | 10.9 mm / 0.429 inches |
| Height from the surface | 8.1 mm / 0.319 inches |
| Depth | 13 mm / 0.512 inches |
| Solder pin length | 2.8 mm |
| Solder pin dimensions | 0.5 x 0.75 mm |
| Plated through-hole diameter (THR) | 1.1 (+0.1) mm |
PCB contact
| PCB contact | THR |
|---|---|
| Solder pin arrangement | over the entire terminal strip (in-line) |
| Number of solder pins per potential | 2 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | black |
| Material group | IIIa |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA46) |
| Flammability class per UL94 | V2 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.083 MJ |
| Weight | 1.7 g |
| MSL per J-STD 020D | 1 |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|
Commercial data
| Product Group | 4 (Printed Circuit Connectors) |
|---|---|
| PU (SPU) | 340 (85) pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4066966607345 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-04-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-04-01 |
| ETIM 9.0 | EC002643 |
| ETIM 10.0 | EC002643 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.