Fast delivery within 72 Hours
Wago 218-102/000-604/997-403
PCB terminal block, 218 Series, CAGE CLAMP®Quick and easy connections are guaranteed with this PCB terminal block (item number 218-102/000-604/997-403). It is a universal connector that can be used pr…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
PCB terminal block, 218 Series, CAGE CLAMP®Quick and easy connections are guaranteed with this PCB terminal block (item number 218-102/000-604/997-403). It is a universal connector that can be used practically anywhere, for example, as a pluggable PCB connector, panel feedthrough header, connector for rail-mount terminal blocks, or a floating connector for different mounting methods. Ensure that the strip lengths are between 5 and 6 mm when connecting conductors to this PCB terminal block. Featuring one conductor terminal along with CAGE CLAMP®, this connector outperforms the competition. Our CAGE CLAMP® connection provides a proven and maintenance-free way to connect all types of conductors. You do not need to prepare the conductor in any way, such as crimping ferrules. The item’s dimensions are (6.5 x 10.9 x 13) mm (width x height x depth). This PCB terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 0.5 mm².The contact surface is coated with tin. A slider is used to operate this PCB terminal block. The PCB terminal block is designed for THR soldering. Insert the conductor into the board at an angle of 40°..
Specification
Notes
| Note | Application notes:Suitable for lead-free, reflow-soldering profiles per DIN EN 61760-1 and IEC 60068-2-58 up to max. 260°C peak temperature. Due to application-specific variables (component configuration and orientation, type of soldering machine, solder paste), trial runs are recommended to ensure product and process compatibility under actual manufacturing conditions. |
|---|---|
| Variants: | Other pole numbers, Direct marking, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 32 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 2.5 kV |
| Rated voltage (III/2) | 160 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 2.5 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 2.5 kV |
| Rated current | 6 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 32 V / 160 V / 320 V |
| Rated impulse withstand voltage | 2.5 kV / 2.5 kV / 2.5 kV |
| Rated current | 6 A / 6 A / 6 A |
Connection data
| Clamping units | 2 |
|---|---|
| Total number of potentials | 2 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Slider |
| Solid conductor | 0.08 … 0.5 mm² / 28 … 20 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 0.5 mm² / 28 … 20 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 mm² |
| Note (conductor cross-section) | Terminating 0.75 mm²/18 AWG conductors is possible; however insulation diameter allows only every other clamping unit to be terminated with this conductor size. |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 40 ° |
| Pole number | 2 |
Physical data
| Pin spacing | 2.5 mm / 0.098 inches |
|---|---|
| Width | 6.5 mm / 0.256 inches |
| Height | 10.9 mm / 0.429 inches |
| Height from the surface | 8.1 mm / 0.319 inches |
| Depth | 13 mm / 0.512 inches |
| Solder pin length | 2.8 mm |
| Solder pin dimensions | 0.5 x 0.75 mm |
| Plated through-hole diameter (THR) | 1.1 (+0.1) mm |
| Reel diameter of tape-and-reel packaging | 330 mm |
| Tape width | 16 mm |
PCB contact
| PCB contact | THR |
|---|---|
| Solder pin arrangement | over the entire terminal strip (in-line) |
| Number of solder pins per potential | 2 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | black |
| Material group | IIIa |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA46) |
| Flammability class per UL94 | V2 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.037 MJ |
| Weight | 0.7 g |
| MSL per J-STD 020D | 1 |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|
Commercial data
| PU (SPU) | 250 pcs |
|---|---|
| Packaging type | bag |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454425647 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-04-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-04-01 |
| ETIM 9.0 | EC002643 |
| ETIM 10.0 | EC002643 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.