Fast delivery within 72 Hours
Wago 216-545
Twin ferrule; Sleeve for 2 x 2.5 mm / AWG 14; insulated; blue 216-545
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Twin ferrule; Sleeve for 2 x 2.5 mm / AWG 14; insulated; blue 216-545
Specification
Connection data
| Strip length | 13.5 … 14.5 mm / 0.53 … 0.57 inches |
|---|---|
| Metric cross-section of the twin ferrule | 2 mm² |
| Cross-section (AWG) of twin ferrule | 2 x 14 AWG |
Physical data
| Wall thickness (plastic collar) | 0.4 mm |
|---|---|
| Total length | 21 mm |
| Wall thickness of crimp sleeve | 0.2 mm |
| Inner dimension plastic collar large | 8 mm |
| Inner dimension of small plastic collar | 4.5 mm |
| Crimp length (length of sleeve) | 12 mm |
| Diameter crimp sleeve inside | 2.9 mm |
Material data
| Color | blue |
|---|---|
| Weight | 0 g |
Commercial data
| Product Group | 2 (Terminal Block Accessories) |
|---|---|
| PU (SPU) | 100 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454432942 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121405 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-40-02-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-40-02-01 |
| ETIM 9.0 | EC000005 |
| ETIM 10.0 | EC000005 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 216-545” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.