Fast delivery within 72 Hours
Wago 216-391
Ferrule; insulated; black 216-391
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Ferrule; insulated; black 216-391
Specification
Connection data
| Metric cross-section of the ferrule | 6 mm² |
|---|---|
| Strip length | 20 … 21 mm / 0.79 … 0.83 inches |
| Cross-section (AWG) of ferrule | 10 AWG |
Physical data
| Total length | 26 mm |
|---|---|
| Wall thickness of crimp sleeve | 0.2 mm |
| Wall thickness (plastic collar) | 0.3 mm |
| Crimp length (length of sleeve) | 18 mm |
| Inner diameter of plastic collar | 6.3 mm |
| Diameter crimp sleeve inside | 3.5 mm |
Material data
| Color | black |
|---|---|
| Weight | 0.5 g |
Commercial data
| PU (SPU) | 100 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Bag |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143968539 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121405 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC000005 |
| ETIM 10.0 | EC000005 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 216-391” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.