Fast delivery within 72 Hours
Wago 216-331
Ferrule; light blue 216-331
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Ferrule; light blue 216-331
Specification
Connection data
| Metric cross-section of the ferrule | 0.25 mm² |
|---|---|
| Strip length | 8 mm / 0.31 inches |
| Cross-section (AWG) of ferrule | 24 AWG |
Physical data
| Total length | 16 mm |
|---|---|
| Wall thickness of crimp sleeve | 0.15 mm |
| Wall thickness (plastic collar) | 0.25 mm |
| Crimp length (length of sleeve) | 12 mm |
| Inner diameter of plastic collar | 1.8 mm |
| Diameter crimp sleeve inside | 0.85 mm |
Material data
| Color | light blue |
|---|---|
| Weight | 0 g |
Commercial data
| PU (SPU) | 500 (100) pcs |
|---|---|
| Packaging type | bag |
| GTIN | 4055143293303 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121405 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC000005 |
| ETIM 10.0 | EC000005 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 216-331” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.