Fast delivery within 72 Hours
Wago 216-321
Ferrule; Sleeve for 0.25 mm² / AWG 24; insulated; electro-tin plated; yellow 216-321
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Ferrule; Sleeve for 0.25 mm² / AWG 24; insulated; electro-tin plated; yellow 216-321
Specification
Connection data
| Metric cross-section of the ferrule | 0.25 mm² |
|---|---|
| Strip length | 7 … 8 mm / 0.28 … 0.31 inches |
| Cross-section (AWG) of ferrule | 24 AWG |
Physical data
| Wall thickness (plastic collar) | 0.25 mm |
|---|---|
| Total length | 10 mm |
| Wall thickness of crimp sleeve | 0.15 mm |
| Crimp length (length of sleeve) | 6 mm |
| Inner diameter of plastic collar | 1.8 mm |
| Diameter crimp sleeve inside | 0.85 mm |
Material data
| Color | yellow |
|---|---|
| Fire load | 0.001 MJ |
| Weight | 0.1 g |
Commercial data
| Product Group | 2 (Terminal Block Accessories) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1000 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4017332277389 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121405 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-40-02-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-40-02-01 |
| ETIM 9.0 | EC000005 |
| ETIM 10.0 | EC000005 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 216-321” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.