Fast delivery within 72 Hours
Wago 216-286
Ferrule; Sleeve for 2.5 mm² / AWG 14; insulated; electro-tin plated; electrolytic copper; gastight crimped; acc. to DIN 46228, Part 4/09.90; blue 216-286
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Ferrule; Sleeve for 2.5 mm² / AWG 14; insulated; electro-tin plated; electrolytic copper; gastight crimped; acc. to DIN 46228, Part 4/09.90; blue 216-286
Specification
Connection data
| Metric cross-section of the ferrule | 2.5 mm² |
|---|---|
| Strip length | 20 … 21 mm / 0.79 … 0.83 inches |
| Cross-section (AWG) of ferrule | 14 AWG |
Physical data
| Wall thickness (plastic collar) | 0.25 mm |
|---|---|
| Total length | 25 mm |
| Wall thickness of crimp sleeve | 0.15 mm |
| Crimp length (length of sleeve) | 18 mm |
| Inner diameter of plastic collar | 4.2 mm |
| Diameter crimp sleeve inside | 2.2 mm |
Mechanical data
| Suitable | 2010 to 2016 Series |
|---|
Material data
| Color | blue |
|---|---|
| Weight | 0 g |
Commercial data
| Product Group | 2 (Terminal Block Accessories) |
|---|---|
| PU (SPU) | 500 pcs |
| Packaging type | Bag |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143654753 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121405 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-40-02-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-40-02-01 |
| ETIM 9.0 | EC000005 |
| ETIM 10.0 | EC000005 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 216-286” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.