Fast delivery within 72 Hours
Wago 2110-5307
Ground terminal block, 2110 Series, green-yellowThis ground terminal block (item number 2110-5307) is designed for easy and secure connections. Ensure that the strip lengths are between 17 and 19 mm …
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Ground terminal block, 2110 Series, green-yellowThis ground terminal block (item number 2110-5307) is designed for easy and secure connections. Ensure that the strip lengths are between 17 and 19 mm when connecting conductors to this ground terminal block. Our ground terminal blocks directly connect the mounting rail and the electrical conductors thanks to an integrated mounting foot. This connection ensures both electrical and mechanical stability between the conductors and the mounting adapter. This product features conductor terminals and utilizes Push-in CAGE CLAMP®. Push-in CAGE CLAMP® connection technology is ideal for connecting all conductor types. It allows direct insertion of both solid and fine-stranded conductors with ferrules without the need for tools—all thanks to its pluggable design. This ground terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.5 mm² to 16 mm².This through rail-mount terminal block is operated with lever,push-button. Our TOPJOB® S rail-mount terminal blocks are perfect for many different industrial applications and modern building installations as they provide secure electrical connections. You can work anywhere in the world and on any application with just a single rail-mount terminal block system. This product is designed for specific Ex applications (please refer to the product datasheet).
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-2 |
|---|---|
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-2 / IEC/EN 60947-7-2 / IEC/EN 60947-7-2 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
Electrical data - Ex information
| Reference to hazardous areas | See “Downloads – Documentation – Additional Information: Technical Section; Technical Explications” |
|---|
Electrical data - General information
| Wiring direction | Front-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 3 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
| Number of levels | 1 |
| Number of jumper slots | 2 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Lever |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Nominal cross-section | 10 mm² |
| Solid conductor | 0.5 … 16 mm² / 20 … 6 AWG |
| Solid conductor; push-in termination | 4 … 16 mm² / 14 … 6 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.5 … 16 mm² / 20 … 6 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.5 … 10 mm² / 20 … 8 AWG |
| Fine-stranded conductor; with ferrule; push-in termination | 4 … 10 mm² / 12 … 8 AWG |
| Note (conductor cross-section) | Depending on the conductor characteristic, a conductor with a smaller cross-section can also be inserted via push-in termination. AWG specifications were converted according to IEC. |
| Strip length | 17 … 19 mm / 0.67 … 0.75 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Connection data - Connection 2
| Actuation type | Push-button |
|---|
Physical data
| Width | 10 mm / 0.394 inches |
|---|---|
| Height | 110.4 mm / 4.346 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 36.9 mm / 1.453 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Marking level | Center/side marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | green-yellow |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.566 MJ |
| Actuator color | orange |
| Weight | 44.1 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 25 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4055143904452 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC000901 |
| ETIM 10.0 | EC000901 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.