Fast delivery within 72 Hours
Wago 2007-8821/045-000
Current transformer terminal block, 2007 Series, operating toolEffortless electrical installations are guaranteed with this current transformer terminal block (item number 2007-8821/045-000). Strip le…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Current transformer terminal block, 2007 Series, operating toolEffortless electrical installations are guaranteed with this current transformer terminal block (item number 2007-8821/045-000). Strip lengths must be between 13 and 15 mm when connecting conductors to this current transformer terminal block. This product features conductor terminals and utilizes Push-in CAGE CLAMP®. Push-in CAGE CLAMP® technology provides a universal connection solution for all conductor types. It allows both solid and fine-stranded conductors with ferrules to be inserted directly into the clamping point without the need for tools. Depending on the type of conductor, this current transformer terminal block is ideal for conductor cross sections ranging from 0.5 mm² to 10 mm².
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated current | 30 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage | 6 kV |
| Rated current | 30 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 30 A |
| Rated voltage UL (Use Group C) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 30 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 10 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V / 300 V |
| Rated current | 30 A / 30 A / 10 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA 22.2 No 158 |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 30 A |
| Rated voltage CSA (Use Group C) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group C) | 30 A |
| Rated voltage CSA (Use Group D) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group D) | 10 A |
| Approvals per | CSA 22.2 No 158 / CSA 22.2 No 158 / CSA 22.2 No 158 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V / 300 V |
| Rated current | 30 A / 30 A / 10 A |
Electrical data - Power Loss
| Power loss, per pole (potential) | 0.702 W |
|---|---|
| Rated current I<sub>N</sub> for power loss specification | 30 A |
| Resistance value for specified, current-dependent power loss | 0.001 Ω |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Front-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 2 |
|---|---|
| Total number of potentials | 2 |
| Number of levels | 1 |
| Number of jumper slots | 2 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Nominal cross-section | 6 mm² / 10 AWG |
| Solid conductor | 0.5 … 10 mm² / 20 … 8 AWG |
| Solid conductor; push-in termination | 1 … 10 mm² / 14 … 8 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.5 … 10 mm² / 20 … 8 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.5 … 6 mm² / 20 … 10 AWG |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 1.5 … 6 mm² / 16 … 10 AWG |
| Fine-stranded conductor; with ferrule; push-in termination | 2.5 … 6 mm² / 16 … 10 AWG |
| Strip length | 13 … 15 mm / 0.51 … 0.59 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 8 mm / 0.315 inches |
|---|---|
| Height | 99.6 mm / 3.921 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 65.3 mm / 2.571 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Marking level | Center/side marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.42 MJ |
| Weight | 27.8 g |
| Test socket color | purple |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Environmental requirements - Environmental Testing
| Test specification: <br/>Railway applications –<br/>Rolling stock –<br/>Electronic equipment | DIN EN 50155 (VDE 0115-200):2022-06 |
|---|---|
| Test procedure: <br/>Railway applications – <br/>Rolling stock equipment – <br/>Vibration and shock tests | DIN EN 61373 (VDE 0115-0106):2011-04 |
| Spectrum/Mounting location | Service life test, Category 1, Class A/B |
| Functional test with noise-like oscillations | Test passed according to Section 8 of the standard |
| Frequency | f1 = 5 Hz to f2 = 150 Hz |
| Acceleration | 0.101g (highest test level used for all axes) |
| Test duration per axis | 10 min. |
| Test directions | X, Y and Z axes |
| Monitoring of contact faults and interruptions | Passed |
| Voltage drop measurement before and after each axis | Passed |
| Simulated service life test through increased levels of noise-like oscillations | Test passed according to Section 9 of the standard |
| Frequency | f1 = 5 Hz to f2 = 150 Hz |
| Acceleration | 0.572g (highest test level used for all axes) |
| Test duration per axis | 5 h |
| Test directions | X, Y and Z axes |
| Extended testing: Monitoring of contact faults and interruptions | Passed |
| Extended testing: Voltage drop measurement before and after each axis | Passed |
| Shock test | Test passed according to Section 10 of the standard |
| Shock pulse form | Half sine |
| Acceleration | 5g (highest test level used for all axes) |
| Shock duration | 30 ms |
| Number of shocks (per axis) | 3 pos. und 3 neg. |
| Test directions | X, Y and Z axes |
| Extended testing: Monitoring of contact faults and interruptions | Passed |
| Extended testing: Voltage drop measurement before and after each axis | Passed |
| Vibration and shock stress for rolling stock equipment | Passed |
Commercial data
| PU (SPU) | 20 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4055143300254 |
| Customs tariff number | 85365080000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-26 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-26 |
| ETIM 9.0 | EC000902 |
| ETIM 10.0 | EC000902 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | b926cb99-a36a-46b9-9f96-1254d5ddc20f |
| SCIP notification number (Belgium) | 9764d7e9-f141-4c40-8b63-86aae4d064cf |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 0167f923-2824-4f53-8d64-83cbf61b0fa2 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | e84464af-2932-4cd5-9a7a-33d2ed127402 |
| SCIP notification number (Denmark) | b710d1cd-0cbe-4a16-8b4c-b4645c6dc343 |
| SCIP notification number (Finland) | 1eb93408-1147-4951-adab-f7ef26aef212 |
| SCIP notification number (France) | c335265a-c466-4410-8252-8a96037e4a95 |
| SCIP notification number (Germany) | ab7eb74b-5bed-42ae-84f8-fd014425dbee |
| SCIP notification number (Hungary) | d0d9abd6-2d25-4df5-a76d-ac2cf5979326 |
| SCIP notification number (Italy) | 23ea90e6-f373-48ff-93b1-93e8730cf9e6 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 164ebbc1-344a-4309-91ed-7c4ddfd5bf38 |
| SCIP notification number (Poland) | 34a7864c-4ae4-4a1c-9d6a-118a457d1b77 |
| SCIP notification number (Romania) | 1f162f9d-83af-4d9e-85bf-cacac8175b02 |
| SCIP notification number (Sweden) | 26e43214-8cea-4020-b1e4-07aa0139d467 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.