Fast delivery within 72 Hours
Wago 2006-1671/1000-850
Disconnect terminal block, 2006 Series, grayConnecting conductors is quick and easy with this disconnect terminal block (item number 2006-1671/1000-850). Strip lengths must be between 13 and 15 mm wh…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Disconnect terminal block, 2006 Series, grayConnecting conductors is quick and easy with this disconnect terminal block (item number 2006-1671/1000-850). Strip lengths must be between 13 and 15 mm when connecting conductors to this disconnect terminal block. This product features conductor terminals and utilizes Push-in CAGE CLAMP®. Push-in CAGE CLAMP® technology provides a universal connection solution for any type of conductor. It allows both solid and fine-stranded conductors with ferrules to be inserted directly into the clamping point without the need for tools. Depending on the type of conductor, this disconnect terminal block is designed for conductor cross sections ranging from 0.5 mm² to 10 mm².
Specification
Notes
| Safety Information | The 2 mm test slot is only approved for high impedance measurement up to max. 100 mA. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Blown fuse indication | 120 V |
|---|
Electrical data - Power Loss
| Power loss, per pole (potential) | 0.702 W |
|---|---|
| Rated current I<sub>N</sub> for power loss specification | 30 A |
| Resistance value for specified, current-dependent power loss | 0.001 Ω |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Front-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 4 |
|---|---|
| Total number of potentials | 2 |
| Number of levels | 1 |
| Number of jumper slots | 2 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Nominal cross-section | 6 mm² |
| Solid conductor | 0.5 … 10 mm² / 20 … 8 AWG |
| Solid conductor; push-in termination | 2.5 … 10 mm² / 14 … 8 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.5 … 10 mm² / 20 … 8 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.5 … 6 mm² / 20 … 10 AWG |
| Fine-stranded conductor; with ferrule; push-in termination | 2.5 … 6 mm² / 16 … 10 AWG |
| Note (conductor cross-section) | Depending on the conductor characteristic, a conductor with a smaller cross-section can also be inserted via push-in termination. |
| Strip length | 13 … 15 mm / 0.51 … 0.59 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 15 mm / 0.591 inches |
|---|---|
| Height | 96.3 mm / 3.791 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 36.8 mm / 1.449 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Marking level | Center/side marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.605 MJ |
| Weight | 42.4 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 22 (TOPJOB S) |
|---|---|
| PU (SPU) | 12 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454789879 |
| Customs tariff number | 85365080000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-26 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-26 |
| ETIM 9.0 | EC000902 |
| ETIM 10.0 | EC000902 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.