Fast delivery within 72 Hours
Wago 2006-1671/1000-848
Disconnect terminal block, 2006 Series, grayEasily, quickly and safely connect conductors with this disconnect terminal block (item number 2006-1671/1000-848). Conductors should only be connected to t…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Disconnect terminal block, 2006 Series, grayEasily, quickly and safely connect conductors with this disconnect terminal block (item number 2006-1671/1000-848). Conductors should only be connected to this disconnect terminal block if their strip length is between 13 and 15 mm . Featuring conductor terminals along with Push-in CAGE CLAMP®, this connector outperforms the competition. Push-in CAGE CLAMP® technology provides a universal connection solution for all conductor types. It allows both solid and fine-stranded conductors with ferrules to be inserted directly into the clamping point without the need for tools. This disconnect terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.5 mm² to 10 mm².
Specification
Notes
| Safety Information | The 2 mm test slot is only approved for high impedance measurement up to max. 100 mA. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Blown fuse indication | 24 V |
|---|
Electrical data - Power Loss
| Power loss, per pole (potential) | 0.702 W |
|---|---|
| Rated current I<sub>N</sub> for power loss specification | 30 A |
| Resistance value for specified, current-dependent power loss | 0.001 Ω |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Front-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 4 |
|---|---|
| Total number of potentials | 2 |
| Number of levels | 1 |
| Number of jumper slots | 2 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Nominal cross-section | 6 mm² |
| Solid conductor | 0.5 … 10 mm² / 20 … 8 AWG |
| Solid conductor; push-in termination | 2.5 … 10 mm² / 14 … 8 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.5 … 10 mm² / 20 … 8 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.5 … 6 mm² / 20 … 10 AWG |
| Fine-stranded conductor; with ferrule; push-in termination | 2.5 … 6 mm² / 16 … 10 AWG |
| Note (conductor cross-section) | Depending on the conductor characteristic, a conductor with a smaller cross-section can also be inserted via push-in termination. |
| Strip length | 13 … 15 mm / 0.51 … 0.59 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 15 mm / 0.591 inches |
|---|---|
| Height | 96.3 mm / 3.791 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 36.8 mm / 1.449 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Marking level | Center/side marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.634 MJ |
| Weight | 39.6 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 22 (TOPJOB S) |
|---|---|
| PU (SPU) | 12 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4045454789848 |
| Customs tariff number | 85365080000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-26 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-26 |
| ETIM 9.0 | EC000902 |
| ETIM 10.0 | EC000902 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a) |
| SCIP notification number (Austria) | 5cc5bea9-7799-417c-a02d-3e3f0d55fff3 |
| SCIP notification number (Belgium) | ff08c9cf-5e0f-4756-9c4e-efe74924f4e4 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | fa6746b1-c169-4c3c-b340-59030e4ce5a0 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 9be5f92a-ed0e-4129-a21d-1a87791092d9 |
| SCIP notification number (Denmark) | e8980ebf-0d9e-4af6-b380-32230bf69019 |
| SCIP notification number (Finland) | a4e14acf-b0c3-4062-ad58-d09bcbf3fd2a |
| SCIP notification number (France) | 13bfb876-b24d-4396-ba2d-bb1d9d812999 |
| SCIP notification number (Germany) | 059bb569-fb40-4173-97af-09d9cd417015 |
| SCIP notification number (Hungary) | 336ea94b-18ca-4edd-a0a6-2b796b8570f5 |
| SCIP notification number (Italy) | 81243b9a-3d61-45dd-8a86-aeb632a5a73c |
| SCIP notification number (Netherlands) | a65613f7-9afc-4061-9cde-60d4f283e146 |
| SCIP notification number (Poland) | 8b698134-0fb0-441a-a7b3-0827739cac81 |
| SCIP notification number (Romania) | a9a46dfd-8bcb-413e-b1ac-2f0e73d0f336 |
| SCIP notification number (Sweden) | 44ad901a-2bbd-413e-aaf5-a3f4b78e4b6a |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.