Fast delivery within 72 Hours
Wago 2006-1492
End and intermediate plate; 1 mm thick; orange 2006-1492
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
End and intermediate plate; 1 mm thick; orange 2006-1492
Specification
Physical data
| Width | 1 mm / 0.039 inches |
|---|---|
| Height | 88.7 mm / 3.492 inches |
| Depth | 30.1 mm / 1.185 inches |
Mechanical data
| Mounting type | snap-on type |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | orange |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.089 MJ |
| Weight | 3 g |
Commercial data
| PU (SPU) | 25 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966589795 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121702 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC000886 |
| ETIM 10.0 | EC000886 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 2006-1492” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.