Fast delivery within 72 Hours
Wago 2006-1407
Ground terminal block, 2006 Series, green-yellowConnecting conductors is quick and easy with this ground terminal block (item number 2006-1407). Conductors can only be connected to this ground termina…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Ground terminal block, 2006 Series, green-yellowConnecting conductors is quick and easy with this ground terminal block (item number 2006-1407). Conductors can only be connected to this ground terminal block if their strip length is between 13 and 15 mm . Our ground terminal blocks create a direct connection between the mounting rail and the electrical conductors thanks to an integrated mounting foot. This connection ensures both electrical and mechanical stability between the conductors and the mounting adapter. Featuring conductor terminals along with Push-in CAGE CLAMP®, this product delivers reliable performance. Push-in CAGE CLAMP® connection technology is ideal for connecting all conductor types. It allows direct insertion of both solid and fine-stranded conductors with ferrules without needing to use any tools—all thanks to its pluggable design. The item’s dimensions are (7.5 x 89.3 x 39.5) mm (width x height x depth). Depending on the type of conductor, this ground terminal block is designed for conductor cross sections ranging from 0.5 mm² to 10 mm².This through rail-mount terminal block is operated with an operating tool. Our TOPJOB® S rail-mount terminal blocks guarantee reliable electrical connections across many industrial applications and modern building installations. They make wiring work easier as you can quickly plug in solid, stranded, and fine-stranded conductors with ferrules. This product is designed for specific Ex applications (please refer to the product datasheet).
Specification
Electrical data - Ex information
| Reference to hazardous areas | See “Downloads – Documentation – Additional Information: Technical Section; Technical Explications” |
|---|---|
| Ratings per | ATEX: PTB 05 ATEX 1030 U / IECEx: PTB 05.0014U (Ex eb IIC Gb) |
| Rated voltage EN (Ex e II) | 550 V |
| Rated current (Ex e II) | 36 A |
| Rated current (Ex e II) with jumper | 33 A |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Front-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 4 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
| Number of levels | 1 |
| Number of jumper slots | 2 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Nominal cross-section | 6 mm² |
| Solid conductor | 0.5 … 10 mm² / 20 … 8 AWG |
| Solid conductor; push-in termination | 2.5 … 10 mm² / 14 … 8 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.5 … 10 mm² / 20 … 8 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.5 … 6 mm² / 20 … 10 AWG |
| Fine-stranded conductor; with ferrule; push-in termination | 2.5 … 6 mm² / 16 … 10 AWG |
| Note (conductor cross-section) | Depending on the conductor characteristic, a conductor with a smaller cross-section can also be inserted via push-in termination. |
| Strip length | 13 … 15 mm / 0.51 … 0.59 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 7.5 mm / 0.295 inches |
|---|---|
| Height | 89.3 mm / 3.516 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 32.9 mm / 1.295 inches |
| Depth | 39.5 mm / 1.555 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Marking level | Center/side marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | green-yellow |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.267 MJ |
| Weight | 24.4 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 25 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966595642 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC000897 |
| ETIM 10.0 | EC000897 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.