Fast delivery within 72 Hours
Wago 2004-1411
Carrier terminal block for modules and plugs, 2004 Series, operating toolSafely, quickly and easily connect wires with this carrier terminal block for modules and plugs (item number 2004-1411). Conduc…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Carrier terminal block for modules and plugs, 2004 Series, operating toolSafely, quickly and easily connect wires with this carrier terminal block for modules and plugs (item number 2004-1411). Conductors should only be connected to this carrier terminal block for modules and plugs if their strip length is between 11 and 13 mm . This product features conductor terminals and utilizes Push-in CAGE CLAMP®. Push-in CAGE CLAMP® connection technology is ideal for connecting all conductor types. It allows direct insertion of both solid and fine-stranded conductors with ferrules without needing to use any tools—all thanks to its pluggable design. The item’s dimensions are (6.2 x 78.8 x 39.5) mm (width x height x depth). Depending on the type of conductor, this carrier terminal block for modules and plugs is ideal for conductor cross sections ranging from 0.5 mm² to 6 mm².
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 250 V |
| Rated current | 32 A |
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 250 V |
| Rated current | 32 A |
Electrical data - Power Loss
| Power loss, per pole (potential) | 1.024 W |
|---|---|
| Rated current I<sub>N</sub> for power loss specification | 32 A |
Connection data
| Clamping units | 4 |
|---|---|
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Nominal cross-section | 4 mm² |
| Solid conductor | 0.5 … 6 mm² / 20 … 10 AWG |
| Strip length | 11 … 13 mm / 0.43 … 0.51 inches |
Physical data
| Width | 6.2 mm / 0.244 inches |
|---|---|
| Height | 78.8 mm / 3.098 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 32.9 mm / 1.295 inches |
| Depth | 39.5 mm / 1.555 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.201 MJ |
| Weight | 11.1 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 50 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4066966513394 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC000897 |
| ETIM 10.0 | EC000897 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.