Fast delivery within 72 Hours
Wago 2004-1311
Carrier terminal block for modules and plugs, 2004 Series, operating toolOur carrier terminal block for modules and plugs (item number 2004-1311) is perfect for connecting electrical wires quickly and…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Carrier terminal block for modules and plugs, 2004 Series, operating toolOur carrier terminal block for modules and plugs (item number 2004-1311) is perfect for connecting electrical wires quickly and easily. Conductors can only be connected to this carrier terminal block for modules and plugs if their strip length is between 11 and 13 mm . This product features conductor terminals and utilizes Push-in CAGE CLAMP®. Push-in CAGE CLAMP® technology provides a universal connection solution for all conductor types. It allows both solid and fine-stranded conductors with ferrules to be inserted directly into the clamping point without the need for tools. The dimensions are (6.2 x 65.5 x 39.5) mm (width x height x depth). Depending on the conductor type, this carrier terminal block for modules and plugs is suitable for conductor cross sections ranging from 0.5 mm² to 6 mm².
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 250 V |
| Rated current | 32 A |
Electrical data - Power Loss
| Power loss, per pole (potential) | 1.024 W |
|---|---|
| Rated current I<sub>N</sub> for power loss specification | 32 A |
Connection data
| Clamping units | 3 |
|---|
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Nominal cross-section | 4 mm² |
| Solid conductor | 0.5 … 6 mm² / 20 … 10 AWG |
| Strip length | 11 … 13 mm / 0.43 … 0.51 inches |
Physical data
| Width | 6.2 mm / 0.244 inches |
|---|---|
| Height | 65.5 mm / 2.579 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 32.9 mm / 1.295 inches |
| Depth | 39.5 mm / 1.555 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.155 MJ |
| Weight | 8.9 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 50 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4066966513714 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC000897 |
| ETIM 10.0 | EC000897 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.