Fast delivery within 72 Hours
Wago 2003-499
Test plug adapter N/L; for 2003-6641 and 2003-6640 Multilevel Installation Terminal Blocks; for vertical test slot; 2-pole; gray 2003-499
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Test plug adapter N/L; for 2003-6641 and 2003-6640 Multilevel Installation Terminal Blocks; for vertical test slot; 2-pole; gray 2003-499
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Nominal voltage (III/3) | 500 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated current | 16 A |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Side-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 1 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Solid conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 20 … 16 AWG |
| Stranded conductor | 0.5 … 1.5 mm² / 20 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 20 … 16 AWG |
| Strip length | 9 … 11 mm / 0.35 … 0.43 inches |
| Wiring direction | Side-entry wiring |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.064 MJ |
| Weight | 3.3 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 22 (TOPJOB S) |
|---|---|
| PU (SPU) | 100 (25) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821322115 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-48 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-48 |
| ETIM 9.0 | EC002555 |
| ETIM 10.0 | EC002555 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 2003-499” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.