Fast delivery within 72 Hours
B&R 8BCM0030.1525B-0
ACOPOSmulti motor cable, length 30 m, 4x 10 mm² + 2x 1.5 mm² + 2x 0.75 mm², 8-pin female speedtec motor connector size 1.5, integrated shield plate, M8 ring terminal ends on the servo side, can be use…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
ACOPOSmulti motor cable, length 30 m, 4x 10 mm² + 2x 1.5 mm² + 2x 0.75 mm², 8-pin female speedtec motor connector size 1.5, integrated shield plate, M8 ring terminal ends on the servo side, can be used in cable drag chains
Specification
| Note | Pre-assembled power line connections on the servo side with M8 ring terminal ends |
|---|---|
| Cable Cross Section | 4x 10 mm² + 2x 2x 1.5 mm² |
| Durability | Oil resistance per VDE 0472 Part 803 as well as standard hydraulic oils |
| Certification | UL AWM style 20234, 80°C, 1000 V, E63216 and CSA AWM I/II A/B, 90°C, 1000 V, FT2 LL46064 |
| C E | Yes |
| U K C A | Yes |
| Cra (Cyber Resilience Act) | Not applicable |
| U L | UL E225616 Power conversion equipment |
| Quantity | 4 |
| Wire Insulation | Special thermoplastic material |
| Wire Colors | White, white/red, white/blue, white/green |
| Variant | Tinned copper stranded wire |
| Cross Section | 1.5 mm² |
| Shield | Individually shielded in pairs, tinned copper braiding, optical coverage >85% and foil shield |
| Stranding | White with white/red and white/blue with white/green |
| Cable Stranding | With filler elements and foil shield |
| Cable Shield | Tinned copper braiding, optical coverage >85% and foil shield |
| Material | PUR |
| Color | Orange, similar to RAL 2003 flat |
| Labeling | BERNECKER + RAINER 4×10,0+2x2x1,5 FLEX UL AWM STYLE 20234 80°C 1000 V E63216 CSA AWM I/II A/B 90°C 1000 V FT2 LL46064 |
| Type | 8-pin female speedtec motor connector, size 1.5 |
| Mating Cycles | <500 |
| Contacts | 8 (4 power and 4 signal contacts) |
| Degree Of Protection Per En 60529 | IP67 when connected |
| Wire Wire | 3 kV |
| Wire Shield | 3 kV |
| Power Lines | ≤0.01 Ω |
| Signal Line | ≤0.07 Ω |
| Insulation Resistance | >40 GΩ |
| Wall Mounting | 64.6 A |
| Installed In Conduit Or Cable Duct | 54.6 A |
| Installed In Cable Tray | 68.3 A |
| Moving | ≥156 mm |
| Static | -40 to 90°C |
| Length | 30 m |
| Diameter | 20.1 mm ±0.7 mm |
| Single Bend | >62 mm |
| Acceleration | <60 m/s² |
| Flex Cycles | ≥3000000 |
| Velocity | ≤4 m/s |
| Weight | 16.2 kg |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “B&R 8BCM0030.1525B-0” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.