Fast delivery within 72 Hours
B&R 5E9040.29
MIFARE transponder reader 22 mm USB
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
MIFARE transponder reader 22 mm USB
Specification
| C E | Yes |
|---|---|
| F C C | In preparation |
| I C | In preparation |
| Type | For I-Code SLI transponder with amplitude modulation and MIFARE Classic, carrier frequency 13.56 MHz |
| Variant | Type A |
| Transfer Rate | Low speed (1.5 Mbit/s), full speed (12 Mbit/s) |
| Read/Write Range In Air | Approx. 1 to 3 cm |
| Power Consumption | Max. 0.75 W |
| Supply Voltage | 5 VDC ±20% (via USB) |
| Degree Of Protection Per En 60529 | IP65 |
| Operation | 5 to 90%, non-condensing |
| Storage | 5 to 90%, non-condensing |
| Transport | 5 to 90%, non-condensing |
| Width | 34 mm |
| Height | 34 mm |
| Depth | 60 mm |
| Weight | 59 g |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “B&R 5E9040.29” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.