Fast delivery within 72 Hours
B&R 0PS1101.3
Minimum space requirement in the control cabinet due to a thin designRobust and reliable thanks to dynamic boost with a strong output characteristic curve for starting heavy loadsOptical and preventiv…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Minimum space requirement in the control cabinet due to a thin designRobust and reliable thanks to dynamic boost with a strong output characteristic curve for starting heavy loadsOptical and preventive function monitoring with three-color LED and dry switching contactEasy handling due to push-in connections, label fields, wire stripping mark and tamper-resistant setupCan be connected in parallel for increased power and redundancyTemperature range: -25°C to +70°CWorldwide use thanks to AC and DC wide-range inputInternational certification package
48 VDC power supply unit, 1-phase, 10 A, input 100 to 240 VAC, wide range, thin design, top-hat rail installation
Specification
| Status Display | Green LED (DC OK), threshold value Uout > 36 V |
|---|---|
| Input Output | 3 kV AC (type test) 3.1 kV DC (routine test) |
| Input Ground | 1.5 kV AC (type test) 3.1 kV DC (routine test) |
| Input Signal | 3 kV AC (type test) 3.1 kV DC (routine test) |
| Active Dc Ok Switch Output | See section “Dry switching contact”. |
| Connection Type | Push-in connection |
| C E | Yes |
| U K C A | Yes |
| U L | cULus E534663 Industrial control equipment |
| Nominal Input Voltage | 100 to 240 VAC |
| Input Voltage | 100 to 240 VAC -15% to +10% 115 to 240 VAC ±10% (UL) |
| Network Type | Star network (TN, TT, IT(PE)) |
| Frequency | 50 to 60 Hz |
| Inrush Current | <17 A |
| Current Consumption | 5.34 A / 2.21 A (100 VAC / 240 VAC) 4.38 A / 2.3 A (120 VAC / 230 VAC) 5.29 A / 4.34 A (100 VDC / 240 VDC) |
| I2T | <0.22 A2s |
| Power Failure Bypass | Typ. 22 ms (120 VAC) Typ. 26 ms (230 VAC) |
| Leakage Current To Pe | <3.5 mA |
| Protective Circuit | Varistor transient protection |
| Internal Fuse | 10 A |
| Required Line Fuse For Device And Line Protection | See section “Input protection”. |
| Nominal Voltage | 48 VDC |
| Output Power | 480 W / Max. 720 W (5 s) |
| Output Voltage | 40 to 56 VDC |
| Output Current | 10 A / Max. 15 A (5 s) |
| Setting Range For Output Voltage | 40 to 56 VDC |
| Control Deviation | <0.1% (input voltage change ±10%) <3% (load change, dynamic) <1% (load change, static) |
| Rise Time | ≤1 s (UOUT (10 to 90%)) |
| Residual Ripple | Typ. 20 mVSS |
| Can Be Connected In Parallel | Yes, for increased efficiency and redundancy |
| Can Be Connected In Series | Yes, for increased output voltage (observe SELV limit) |
| Overvoltage Protection | ≤60 VDC (on the output (OVP)) |
| Protective Functions | Short-circuit protection |
| Feedback Voltage Resistance | ≤60 VDC |
| Efficiency | Typ. 95.2% (120 VAC) Typ. 96.3% (230 VAC) |
| M T B F | 230 VAC / >1,600,000 h (25°C) 230 VAC / >1,000,000 h (40°C) 230 VAC / >430,000 (60°C) |
| Rated Load | <27.9 W (120 VAC) <22.13 W (230 VAC) |
| No Load Operation | <1.71 W (120 VAC) <2.26 W (230 VAC) |
| Horizontal | Yes |
| Vertical | Yes |
| Maximum | 5000 m |
| Flammability Class | V0 |
| Ventilation/ Cooling | Normal convection, no fan required |
| Degree Of Protection Per En 60529 | IP20 |
| Protection Class | I |
| Operation | 18 ms, 30 g, in each direction, per IEC 60068-2-27 |
| Derating | See section “Derating”. |
| Starting Temperature | -40°C |
| Storage | -40 to 85°C |
| Transport | -40 to 85°C |
| Pollution Degree | 2 |
| Climate Category | 3K3, per EN 60721 |
| Overvoltage Category | III (≤2000 m) / II (≤5000 m), per EN 61010-1 III (≤2000 m) / II (≤5000 m), per EN 61010-2-201 |
| Material | Aluminum sheet, plastic cover PA |
| Coating | No protective coating |
| Installation | Easy top-hat rail installation (NS 35 rails, EN 60715) |
| Width | 55 mm |
| Height | 135 mm |
| Depth | 132 mm |
| Weight | 925 g |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.