Fast delivery within 72 Hours
B&R 8BAC0123.002-1
Incremental encoder interface for installation in ACOPOSmulti modulesEvaluation of incremental encoders with push, pull or push-pull outputs with no complementary signalEvaluation of incremental encod…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Incremental encoder interface for installation in ACOPOSmulti modulesEvaluation of incremental encoders with push, pull or push-pull outputs with no complementary signalEvaluation of incremental encoders with symmetrical push-pull outputsEvaluation of tracer pins or other similar rapid sensors with digital outputEncoder supply +24 VConnection for temperature sensor
ACOPOSmulti plug-in module, incremental encoder interface for 24 V single-ended and 24 V differential signals
Specification
| Module type | ACOPOSmulti plug-in module |
|---|---|
| B&R ID code | 0xA37F |
| Slot | Slots 1 and 2 |
| Max. power consumption | PModule [mW] = 25 V * (IEncoder [mA] + 60 mA) |
| CE | Yes |
| UKCA | Yes |
| CRA (Cyber Resilience Act) | In preparation |
| UL | cULus E225616Power conversion equipment |
| KC | Yes |
| Module-side connection | 15-pin male DSUB connector |
| Status indicators | UP/DN LEDs |
| Encoder - ACOPOSmulti | Yes |
| Max. encoder cable length | 25 m |
| Output voltage | 24 V ±10% |
| Load capacity | 300 mA |
| Sense lines | – |
| Overload-proof | Yes |
| Short-circuit proof | Yes |
| Input voltage for low | <5.5 V (against COM) |
| Input voltage for high | >14 V (against COM) |
| Maximum input voltage | -15 V / +30 V (against COM) |
| Differential voltage | ±4 V to ±30 V |
| Input resistance | See block diagram. |
| Signal form | Square wave pulse |
| Evaluation | 4x |
| Input frequency | Max. 25 / 50 / 100 / 200 kHz |
| Counter frequency | Max. 100 / 200 / 400 / 800 kHz |
| Reference frequency | Max. 25 / 50 / 100 / 200 kHz |
| Distance between edges | Min. 2.6 / 1.3 / 0.7 / 0.4 µs |
| Nominal | 5 to 40°C |
| Maximum | 55°C |
| Storage | 5 to 95% |
| Transport | Max. 95% at 40°C |
| Operation | 5 to 85% |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.