Fast delivery within 72 Hours
Festo VTOE-8-D7-T3-M22C-08-F-P-P-M
Basic function: dosing , Ready-to-install dosing solution saves time and costs , Compact 9 mm grid dimension , Suitable for sensitive and aggressive liquids , Ideally suited to non-contact dispensing…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Basic function: dosing , Ready-to-install dosing solution saves time and costs , Compact 9 mm grid dimension , Suitable for sensitive and aggressive liquids , Ideally suited to non-contact dispensing of liquid media , Maximum dosing precision down to the microlitre range , Small internal volume makes it easy to rinse , 1- or 8-channel dispense head , Typical coefficient variation (CV): < 1% at 10 to 1000 μl
Specification
| Valve Function | 2/2-way, closed, monostable |
|---|---|
| Operating Pressure | 7.25 psi |
| Internal Volume | 113 µl valve with fluid connections |
| Nominal Size | 0.8 mm |
| Nominal Width Of Dosing Needle | 0.32 mm |
| Length Of Dosing Needle | 30 mm |
| Grid Dimension | 9 mm |
| Sealing Principle | Soft |
| Mounting Position | optional |
| Type Of Reset | Mechanical spring |
| Type Of Piloting | Direct |
| Water Flow Rate At Max. Operating Pressure | 370 µl/s |
| Min. Dosing Volume | 1 µl |
| Note On Dosing Volume | Depends on configuration, environment and application |
| Typical Dosing Precision | 5 µl, <2.5% CV for volumes between 1-5 µl |
| Note On Dosing Precision | Depends on configuration, environment and application |
| Max. Switching Frequency | 4 Hz |
| Note On Switching Frequency | Dependent on the ambient temperature and installation state |
| Switching Time On | 7 ms |
| Note On Switching Time On | Depends on configuration, environment and application |
| Switching Time Off | 2 ms |
| Note On Switching Time Off | Depends on configuration, environment and application |
| Duty Cycle | 50% (max. switch-on time 1 s) |
| Electrical Power Consumption | 1.8 W |
| Information On Power Consumption | Specification per valve |
| Nominal Operating Voltage Dc | 24 V |
| Permissible Voltage Fluctuations | +/- 10 % |
| Medium | Liquid media |
| Note On The Medium | Observe resistance of materials that come into contact with the media |
| Instructions On Use | See application note (available on the Support Portal at festo.com) |
| Vibration Resistance | Transport application test with severity level 2 to FN 942017-4 and EN 60068-2-6 |
| Shock Resistance | Shock test with severity level 2 to FN 942017-5 and EN 60068-2-27 |
| Corrosion Resistance Class Crc | 0 – No corrosion stress |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Storage Temperature | -20, 70 °C |
| Media Temperature | 5, 50 °C |
| Degree Of Protection | IP30 |
| Note On Degree Of Protection | In assembled state |
| Ambient Temperature | 5, 40 °C |
| Product Weight | 220 g |
| Electrical Connection | 9-pin, Plugs, Sub-D |
| Type Of Mounting | Via through-hole for M3 screw, Via female thread and centring sleeve |
| Fluid Connection | 8x UNF1/4-28 |
| Note On Fluid Connection | Fitting enclosed for tubing with 3Â mm outside diameter |
| Material Of Dosing Needle | High-alloy stainless steel |
| Material Number Of Dosing Needle | 1.4301 |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material In Contact With The Medium | High-alloy stainless steel |
| Type Of Actuation | Electric |
| Nominal Altitude Of Use | <= 2000 m NHN |
| Relative Air Humidity | 0 – 95%, Non-condensing |
| Pollution Degree | 2 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.