Fast delivery within 72 Hours
Festo VSVA-B-…-T1L
For valve terminal VTSA/VTSA-F , Robust metal housing
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
For valve terminal VTSA/VTSA-F , Robust metal housing
Specification
| Valve Function | 2×2/2-way, monostable, closed, 2×3/2-way, monostable, closed, 2×3/2-way, open, monostable, 2×3/2-way, open/closed, monostable, 5/2 bistable, 5/2-way, bistable, dominant, 5/2-way, monostable, 5/3-way, pressurised 1 to 2, 4 to 5 closed, 5/3-way, pressurised, 5/3 exhausted, 5/3 closed |
|---|---|
| Type Of Actuation | Electric |
| Construction Width | 52 mm |
| Standard Nominal Flow Rate (Standardised To Din 1343) | 2300 l/min |
| Pneumatic Working Port | Sub-base size 1 to ISO 5599-2, Sub-base size 2 to ISO 5599-2, Sub-base size 18 mm to ISO 15407-1, Sub-base size 26 mm to ISO 15407-1, Sub-base size 01 to VDMA 24563, Sub-base size 02 to VDMA 24563, G1/8, G1/4, G3/8, G1/2 |
| Operating Voltage | 24V DC |
| Operating Pressure | -0.9, 10 bar |
| Design | Piston gate valve |
| Type Of Reset | Mechanical spring, Pneumatic spring |
| Approval | C-Tick, CSA (OL), c UL us – Recognized (OL) |
| Degree Of Protection | IP65, NEMA 4 |
| Sealing Principle | Soft |
| Mounting Position | optional |
| Manual Override | Detenting, Detenting via accessory, Non-detenting, Covered |
| Type Of Piloting | Pilot actuated |
| Pilot Air Supply | External, Internal |
| Flow Direction | optional |
| Lap | Overlap |
| Signal Status Display | LED |
| Pilot Pressure | 3, 10 bar |
| Max. Current Consumption | 60, 72 mA |
| Immunity To Surge | 2.5 kV |
| Pollution Degree | 3 |
| Permissible Voltage Fluctuations | +/- 10 % |
| Operating Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note On Operating And Pilot Medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Relative Air Humidity | 0 – 90% |
| Ambient Temperature | -5, 50 °C |
| Electrical Connection | 2-pin, 4-pin, Plugs, To ISO 15407-2, To ISO 5599-2 |
| Type Of Mounting | On sub-base |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material Seals | FPM, HNBR, NBR |
| Material Housing | Die-cast aluminium, PA |
| Material Screws | Galvanised steel |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo VSVA-B-…-T1L” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.