Fast delivery within 72 Hours
Festo VSNC-FTC-M52-MH-G14-F19A
Namur connection pattern to VDI/VDE 3845 , Rotatable seal for 3/2- or 5/2-way valve , Wide choice of EX solenoid systems , Sturdy and powerful , Extended temperature range , Excellent value for money…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Namur connection pattern to VDI/VDE 3845 , Rotatable seal for 3/2- or 5/2-way valve , Wide choice of EX solenoid systems , Sturdy and powerful , Extended temperature range , Excellent value for money , All solenoid coils can be used on an armature tube , The VSNC-…FN variant achieves greater energy efficiency with reduced power consumption
Specification
| Valve Function | 5/2-way or 3/2-way, convertible |
|---|---|
| Type Of Actuation | Electric |
| Construction Width | 32 mm |
| Standard Nominal Flow Rate (Standardised To Din 1343) | 800 l/min |
| Pneumatic Working Port | NAMUR port pattern |
| Operating Voltage | Via solenoid coil, must be ordered separately |
| Operating Pressure | 2.5, 8 bar |
| Design | Poppet seat |
| Type Of Reset | Mechanical spring |
| Exhaust Air Function | With flow control option |
| Sealing Principle | Soft |
| Mounting Position | optional |
| Conforms To Standard | VDI/VDE 3845 (NAMUR) |
| Manual Override | Non-detenting |
| Type Of Piloting | Pilot actuated |
| Pilot Air Supply | Internal |
| Flow Direction | Non-reversible |
| Symbol | 00991831 |
| Lap | Underlap |
| Standard Nominal Flow Rate, Exhaust Return 4 >3 | 110 l/min |
| Switching Time Off | 380 ms |
| Switching Time On | 435 ms |
| Duty Cycle | 100% |
| Characteristic Coil Data | See solenoid coil, to be ordered separately |
| Operating Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note On Operating And Pilot Medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Corrosion Resistance Class Crc | 2 – Moderate corrosion stress |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Media Temperature | -20, 60 °C |
| Ambient Temperature | -20, 60 °C |
| Product Weight | 480 g |
| Type Of Mounting | With through-hole |
| Breather Connection | Not ducted |
| Pneumatic Connection, Port 1 | G1/4 |
| Pneumatic Connection, Port 2 | NAMUR port pattern |
| Pneumatic Connection, Port 3 | G1/4 |
| Pneumatic Connection, Port 4 | NAMUR port pattern |
| Pneumatic Connection, Port 5 | G1/4 |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material Seals | NBR |
| Material Housing | Wrought aluminium alloy |
| Material Screws | Galvanised steel |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo VSNC-FTC-M52-MH-G14-F19A” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.