Fast delivery within 72 Hours
Festo VMPAL-EPR-SP
End plate-VMPAL-EPR-SP
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Specification
| Width | 28.8 mm |
|---|---|
| Length | 107.3 mm |
| Integrated Function | Pilot air selector for defining the pilot air supply (internal or external) |
| Flow Direction | Reversible |
| Valve Terminal Structure | Valve sizes can be mixed |
| Operating Pressure | -0.9, 10 bar |
| Pilot Pressure | 3, 8 bar |
| Corrosion Resistance Class Crc | 3 – high corrosion stress |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Degree Of Protection | IP65, IP67 |
| Note On Degree Of Protection | In assembled state |
| Ambient Temperature | -5, 50 °C |
| Product Weight | 180 g |
| Pilot Air Port 12/14 | M7 |
| Pilot Exhaust Port 82/84 | M7 |
| Pneumatic Connection, Port 1 | G1/4 |
| Pneumatic Connection, Port 3 | G1/4 |
| Pneumatic Connection, Port 5 | G1/4 |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material End Plate | Die-cast aluminium, PA-reinforced |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo VMPAL-EPR-SP” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.