Fast delivery within 72 Hours
Festo VMPAL-EPL-IPO32
End plate-VMPAL-EPL-IPO32
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Specification
| Width | 64.8 mm |
|---|---|
| Length | 107.3 mm |
| Reverse Polarity Protection | For operating voltage |
| Mounting Position | optional |
| Diagnosis | Undervoltage of load supplies |
| Max. Number Of Valve Positions | 32 |
| Valve Terminal Structure | Valve sizes can be mixed |
| Max. Number Of Valve Coils | 32 |
| Operating Pressure | -0.9, 10 bar |
| Pilot Pressure | 3, 8 bar |
| Internal Current Consumption, Load Voltage | 30 mA |
| Internal Current Consumption, Operating Voltage | 30 mA |
| Nominal Operating Voltage Dc | 24 V |
| Protocol | I-Port, IO-Link® |
| Corrosion Resistance Class Crc | 3 – high corrosion stress |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Storage Temperature | -20, 40 °C |
| Degree Of Protection | IP65, IP67 |
| Note On Degree Of Protection | In assembled state |
| Ambient Temperature | -5, 50 °C |
| Product Weight | 170 g |
| Io Link, Protocol Version | Device V 1.0 |
| Io Link, Communication Mode | COM2 (38.4 kBaud), COM3 (230.4 kBaud) |
| Io Link, Port Class | B |
| Io Link, Number Of Ports | 1 |
| Io Link, Process Data Length Out | 1 – 4 bytes |
| Io Link, Min. Cycle Time | Device 3.2 ms |
| Electrical Connection 1, Function | IO-Link |
| Electrical Connection 1, Connection Type | Plugs |
| Electrical Connection 1, Connector System | M12x1, A-coded to EN 61076-2-101 |
| Electrical Connection 1, Number Of Connections/Cores | 5 |
| Electrical Connection 1, Connection Pattern | 00995383 |
| Led Display, Bus Specific | 1x communication status |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material End Plate | PPA reinforced |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo VMPAL-EPL-IPO32” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.