Fast delivery within 72 Hours
Festo VMPAL-AP-10
Sub-base-VMPAL-AP-10
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Specification
| Width | 10.7 mm |
|---|---|
| Length | 107.3 mm |
| Grid Dimension | 10.7 mm |
| Valve Size | 10 mm |
| Max. Number Of Valve Positions | 1 |
| Flow Direction | Reversible |
| Valve Terminal Structure | Valve sizes can be mixed |
| Operating Pressure | -0.9, 10 bar |
| Pilot Pressure | 3, 8 bar |
| Operating Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note On Operating And Pilot Medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Corrosion Resistance Class Crc | 3 – high corrosion stress |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Ambient Temperature | -5, 50 °C |
| Product Weight | 25 g |
| Pneumatic Connection, Port 2 | For 10 mm cartridge |
| Pneumatic Connection, Port 4 | For 10 mm cartridge |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material Sub Base | PA-reinforced |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo VMPAL-AP-10” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.