Fast delivery within 72 Hours
Festo VMPA-KMS-H
Hood-VMPA-KMS-H
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Specification
| Based On Standard | DIN 41652 |
|---|---|
| Frequency Of Connection | 50 |
| Product Weight | 71 g |
| Electrical Connection | Plug connectors/sockets |
| Electrical Connection 1, Function | Field device side |
| Electrical Connection 1, Design | Angular |
| Electrical Connection 1, Connection Type | Socket |
| Electrical Connection 1, Cable Outlet | Angled |
| Electrical Connection 1, Connector System | Sub-D |
| Electrical Connection 1, Number Of Connections/Cores | 25 |
| Electrical Connection 1, Type Of Mounting | 3x M3 screws |
| Electrical Connection 1, Connection Pattern | 00995643 |
| Electrical Connection 2, Function | Controller side |
| Electrical Connection 2, Connector System | Crimp contacts |
| Operational Voltage Range Dc | 30 V |
| Nominal Operating Voltage Dc | 24 V |
| Nominal Operating Voltage Ac | 3 V |
| Immunity To Surge | 1 kV |
| Cable Diameter | 6, 12 mm |
| Degree Of Protection | IP65, To IEC 60529 |
| Note On Degree Of Protection | In assembled state |
| Ambient Temperature | -25, 80 °C |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Pollution Degree | 3 |
| Corrosion Resistance Class Crc | 2 – Moderate corrosion stress |
| Material Housing | PA |
| Housing Colour | grey |
| Material Union Nut | PA |
| Material Seals | CR, NBR |
| Material Electrical Contact | Gold-plated copper alloy |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo VMPA-KMS-H” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.