Fast delivery within 72 Hours
Festo VMPA-FB-SP-7/8-V-4POL
Supply plate-VMPA-FB-SP-7/8-V-4POL
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Specification
| Nominal Operating Voltage Dc | 24 V |
|---|---|
| Permissible Voltage Fluctuations | +/- 25% |
| Corrosion Resistance Class Crc | 1 – Low corrosion stress |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Degree Of Protection | IP65 |
| Ambient Temperature | -5, 50 °C |
| Product Weight | 200 g |
| Electrical Connection | 4-pin, 7/8” round plug connector |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material Cover | PA-reinforced |
| Material Housing | Die-cast aluminium |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo VMPA-FB-SP-7/8-V-4POL” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.