Fast delivery within 72 Hours
Festo VMPA-FB-PS-3/5
Pressure sensor-VMPA-FB-PS-3/5
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Specification
| Symbol | 00992805 |
|---|---|
| Approval | c UL us – Recognized (OL) |
| Ce Mark (See Declaration Of Conformity) | To EU EMC Directive, In accordance with EU RoHS Directive |
| Ukca Marking (See Declaration Of Conformity) | To UK instructions for EMC, To UK RoHS instructions |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Measured Variable | Relative pressure |
| Measurement Method | Piezoresistive pressure sensor with display |
| Pressure Measuring Range | 145 psi |
| End Value For Pressure Measuring Range | 145 psi |
| Media Temperature | -5, 50 °C |
| Ambient Temperature | -5, 50 °C |
| Pressure Resolution | 0.001 bar |
| Accuracy In ± % Fs | 2.5 %FS |
| Operational Voltage Range Dc | 18, 30 V |
| Nominal Operating Voltage Dc | 24 V |
| Permissible Voltage Fluctuations | +/- 25% |
| Reverse Polarity Protection | For operating voltage |
| Electrical Connection | Via sub-base |
| Mounting Position | optional |
| Pneumatic Connection | Sub-base |
| Product Weight | 200 g |
| Material Housing | Die-cast aluminium, PA-GF |
| Display Type | LED |
| Displayable Units | kPa, mbar, psi |
| Switching Status Indication | LED |
| Setting Range Threshold Value | 10 bar |
| Setting Range Hysteresis | 10 bar |
| Degree Of Protection | IP65 |
| Corrosion Resistance Class Crc | 1 – Low corrosion stress |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo VMPA-FB-PS-3/5” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.